Czym zaskoczy Cyber Monday 2016?

  • Joanna Kaczmarek
  • 24 listopada

Czym zaskoczy Cyber Monday 2016?

Czarny Piątek często zwiastuje początek weekendowego szaleństwa zakupowego, które kończy się w poniedziałek, mocnym zakończeniem w postaci Cybernetycznego Poniedziałku – dnia korzystnych promocji i rabatów w sklepach internetowych. Jaki będzie tegoroczny Cyber Monday? Cybernetyczny Poniedziałek 2016 przypada na 28 listopada.

Na początku był Black Friday

Wszystko zaczęło się w latach 80., w Ameryce. Stamtąd właśnie wywodzi się Black Friday – święto zakupów, dzień zawrotnych rabatów i okazji. Początkowo Black Friday dotyczył dużych sklepów stacjonarnych i właśnie z tego też powodu powstała idea Cybernetycznego Poniedziałku jako dnia promocji wyłącznie w sklepach internetowych. I chociaż do Black Friday coraz częściej przyłączają się i e-sklepy, idea Cybernetycznego Poniedziałku nie zaginęła, a nawet się rozwija.

Tradycja Cybernetycznego Poniedziałku

Cyber Monday ma niedługą tradycję – pierwszy raz to określenie pojawiło się w prasie dopiero w 2005 roku. Badania pokazują, że w Czarny Piątek Amerykanie potrafią wydać ponad 50 proc. budżetu przeznaczonego na świąteczne podarunki dla najbliższych. Co ciekawe jednak, w ostatnich latach tendencja ta się zmienia – szacuje się, że to właśnie poniedziałek zaczyna być lepszym dniem dla e-klienta.. Stąd coraz bardziej popularna nie tylko w Ameryce, ale i w Europie (także w Polsce) staje się idea Cybernetycznego Poniedziałku.

Co prawda dalej to Black Friday cieszy się większą popularnością – wystarczy spojrzeć na facebookowy fanpage tego dnia – ma on ponad 1,5 mln. fanów. Z kolei największy fanpage Cyber Monday ma ich zaledwie 40 tys. – ich liczba jednak stopniowo się zwiększa. Cyber Monday zyskuje zatem stopniowo na popularności. Nic dziwnego, w końcu kusi atrakcyjnymi ofertami.

Cyber Monday a Black Friday

Jakie są różnice między Czarnym Piątkiem a Cybernetycznym Poniedziałkiem? Największa z nich to taka, że Black Friday dotyczył na początku tylko sklepów stacjonarnych, a Cyber Monday jest dniem promocji wyłącznie w sklepach internetowych. Poza tym, według badań, w Cyber Monday najczęściej kupowane są ubrania oraz obuwie i dodatki (czyli jest to dzień ważny szczególnie dla miłośników mody), natomiast w czasie Czarnego Piątku w koszykach kupujących najczęściej pojawiają się urządzenia elektroniczne. Te różnice jednak coraz bardziej się zacierają, gdyż do boju o klienta w tych dniach przyłącza się coraz więcej firm z różnych obszarów.

Jaki będzie Cybernetyczny Poniedziałek 2016?

Jak już wspominaliśmy, w tym roku Cyber Monday będziemy obchodzić 28 listopada. To, jakie promocje przygotowują na ten dzień sklepy, zazwyczaj jest utrzymywane w tajemnicy aż do ostatniej chwili bądź jest podawane z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Według statystyk w ubiegłym roku średnia wartość zamówienia w Ameryce w Cybernetyczny Poniedziałek wynosiła 123 dol. Prawie połowa ruchu na stronach generowana była na urządzeniach mobilnych, co przyczynia się do tego, że przedsiębiorcy w tym okresie więcej wydają na optymalizację strony pod kątem różnych urządzeń. Z kolei całkowita kwota przeznaczona na zakupy w tym dniu wynosiła według szacunków prawie 3 mld. dolarów.

Cyber Monday a polscy przedsiębiorcy

Co prawda polskim przedsiębiorcom i klientom idea Cyber Monday nie jest jeszcze do końca znana i bliska, niemniej coraz więcej sklepów z różnych branż decyduje się przyłączyć do tej akcji. Poniżej kilka przykładów z ubiegłych lat z naszego kraju, z branż: sportowej, odzieżowej i turystycznej.


W Cyber Monday specjalne promocje przygotowały m.in. sklepy z odżywkami

Z kolei LOT stworzył jedną promocję – dwudziestoprocentową zniżkę – na cały weekend, na wszystkie bilety. Był to zatem nie jeden dzień lecz cztery (od Black Friday do Cyber Monday) z atrakcyjnym rabatem dla kupujących.


LOT przygotował dla swoich klientów weekendową promocję

Cyber Monday jest atrakcyjny szczególnie dla małych przedsiębiorców, którzy upatrują w tym dniu swojej szansy na zdobycie nowych klientów.

Cyber Monday to dzień szczególny głównie dla małych sklepów internetowych

Jak więc widać, coraz więcej sklepów przygotowuje w Cybernetyczny Poniedziałek specjalną ofertę, mając nadzieję na zwiększone zainteresowanie swoimi produktami. Kody promocyjne, rabaty, a nawet darmowa wysyłka – wszystko to skutecznie przyciąga e-klienta. A jako klienci już i tak cenimy możliwość robienia zakupów przez Internet, bez tłumów, hałasu, wychodzenia z domu, o każdej porze. Cyber Monday sprzyja temu szczególnie, bo kusi dodatkowymi, niepowtarzalnymi rabatami.

Podsumowując

– chociaż w Polsce nie obserwujemy takiego zakupowego szaleństwa, jak w Ameryce, coraz więcej e-sklepów uznaje, że warto zainwestować w reklamę i przygotować specjalną ofertę z okazji Cybernetycznego Poniedziałku bądź kusi promocjami przez cały weekend, od Black Friday począwszy. Polski klient jednak nie jest podatny na wykreowane święto samo w sobie – dla niego bowiem najważniejsza jest okazyjna cena. Co ważne – ilość produktów w promocji tego dnia może być ograniczona (dotyczy to szczególnie elektroniki), dlatego warto się pospieszyć.

Zostaw komentarz