Dlaczego warto promować swoje produkty na blogach?

  • Waldemar Sadowski
  • 20 listopada

Dlaczego warto promować produkty na blogach? Przede wszystkim dlatego, że Polacy lubią kupować produkty z polecenia. Choć poczta pantoflowa ma się nadal świetnie, warto pomyśleć o rozszerzeniu jej zasięgu, co doskonale funkcjonuje właśnie na blogach.

Rekomendacje produktów

Statystyki rzucają korzystne światło na sytuacje rynkową. Badania przeprowadzone w marcu 2017 roku na zlecenie platformy lojalnościowej 2Take.it pokazują wyraźnie, że polecamy i korzystamy z poleceń produktów – 21% badanych decyduje się na zakup polecanego produktu raz w miesiącu, a 72% respondentów podejmowało dotychczas decyzje zakupowe pod wpływem polecenia. Warto również pamiętać, że coraz częściej nasi klienci to smart shopperzy, którzy charakteryzują się wysoką świadomością konsumencką. Nie podejmują pochopnych decyzji zakupowych – szukają, porównują, sprawdzają. Korzystając z tej tendencji, warto więc nie tylko promować swoje produkty na blogach, ale także robić to w odpowiedni sposób.

Polecając komuś produkt lub usługę, zawsze mamy w zanadrzu kilka argumentów. Decydując się więc na marketing afiliacyjny [jeden z kanałów marketingu online, gdzie afiliant (ktoś, kto dysponuje ruchem internetowym – bloger) jest wynagradzany za każdego klienta, którego przekieruje na strony partnera (reklamodawcy)] lub inny rodzaj transakcji, której celem jest polecenie przez daną osobę produktu, należy pamiętać, że i ona musi to solidnie argumentować. Co więcej, z badania Shopper Study na zlecenie firmy Henkel jasno wynika, że tylko 20% Polaków to klienci oszczędni, a aż 80% woli zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Warunki takie sprzyjają postom sponsorowanym, które rzetelnie recenzują dany produkt, dzięki czemu klient ma pewność, co kupuje.

Większa sprzedaż

Zamierzony rezultat – większą sprzedaż – osiągniemy, pamiętając o kilku zasadach. Należy zawsze wybierać odpowiedni profil bloga, który tematyką zbliżony jest do kategorii produktu. Dzięki temu w łatwy sposób dotrzemy do sporej grupy potencjalnych klientów. Ważny jest tutaj zasięg. Blog to nie tylko blog, to społeczność i subskrybenci skupieni wokół wielu kanałów social media. Autorzy często publikują odnośniki do swoich artykułów także na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, a tam wirtualna „poczta pantoflowa” nabiera już naprawdę dużego rozpędu.
Kolejnym fenomenem blogosfery jest jej ciągłe przedostawanie się również do mediów tradycyjnych. Coraz częściej blogerzy pojawiają się w programach telewizji śniadaniowej czy jako ambasadorzy marek w reklamach. To siła, która rośnie.
Z badań Shopper Study wyłaniają się także inne, istotne w tym przypadku, statystyki – 28 proc. respondentów to konsumenci beztroscy, dla których najważniejsza jest jakość towaru i komfort zakupów, a cena schodzi na dalszy plan. To właśnie oni, po przeczytaniu recenzji produktu, chętnie klikną w odnośnik do konkretnego sklepu, by zakupić daną rzecz.

Jak wybrać blogi do współpracy

Bannery i testy/recenzje to oczywiście nie jedyne formy prezentowania produktu, na jakie możesz się zdecydować. Buzz marketing, czyli wzmianka o produkcie, z pewnością sprawdzi się na blogach o dużym zasięgu przy produktach takich jak ubrania czy biżuteria.

Choć wydawać by się mogło, że reklama na blogu będzie „po taniości”, nie warto na niej oszczędzać i oferować barterów „produkt za polecenie”. Konkretna umowa powinna w jasny sposób definiować „obowiązki” blogera, do których powinno należeć coś więcej niż umieszczenie banneru na stronie (na taką reklamę możesz oczywiście się także zdecydować, jednak prawdopodobnie będzie ona miała mniejszy wpływ na realne wyniki sprzedażowe). Już przy wyborze bloga powinniśmy skrupulatnie prześledzić jego zawartość. Możesz posiłkować się także różnymi rankingami, takimi jak na przykład Ranking Najbardziej Wpływowych Blogerów, przygotowywany przez JasonHunt, który określa złotą, srebrną oraz brązową „dziesiątkę” oraz narzędziami monitorującymi ruch w sieci, np.Brand24.

Płać za dobry efekt

Sposobów płatności jest sporo. Możesz zdecydować się na płatność za dany artykuł lub recenzję, za ilość kliknięć w link/reklamę, od sprzedanego produktu za pośrednictwem danego bloga. Stawka i sposób zależne są więc głównie od ceny produktu i zasięgu (udokumentowanego statystykami), jakie oferuje platforma.
Jeśli chcesz trafić w ścisłe, dedykowane grono odbiorców i potencjalnych klientów, dobrze dobrany, profesjonalnie prowadzony i redagowany blog może okazać się najlepszym środkiem komunikacji, która przełoży się na realną korzyść sprzedażową. Niezależnie od oferowanych przez Ciebie produktów, możesz być pewien, że w sieci istnieje odpowiednie miejsce do ich promocji.

Źródła:
https://www.henkel.pl/prasa-media/informacje-materialy-prasowe/2016-09-15-badanie-firmy-henkel-polacy-stawiaja-na-jakosc-produktow-i-nowosci/710614
http://www.2take.it/wp-content/uploads/2017/04/Raport_Lojalni_2017_11042017-wersja-ostateczna.pdf
Photo by rawpixel.com on Unsplash

Zostaw komentarz