Dlaczego wzrost ruchu na stronie nie zawsze idzie w parze ze wzrostem sprzedaży?

  • Waldemar Sadowski
  • 19 lipca

Wskaźniki Google Analytics sugerują, że na stronie twojego sklepu internetowego ruch jest zaskakująco wysoki, lecz sprzedaż pozostała właściwie niezmienna? Niestety, to możliwe. Nie zawsze sam wzrost liczby działań na stronie wystarczy – niekiedy trzeba zatroszczyć się o ich jakość.

Jest wiele powodów, dla których zwiększone słupki statystyk wskazujące zwiększony ruch nie zawsze łączą się z większymi zyskami. Przede wszystkim, trzeba uświadomić sobie, że poza samą poprawą w tym zakresie wciąż pozostaje nam zatroszczyć się o doprowadzenie do sfinalizowania transakcji. W związku z tym nie powinniśmy skupiać się jedynie na samym ruchu, a przede wszystkim na konwersji. To ona realnie zwiększa zyski ze sprzedaży. Odpowiednio dobrany cel konwersji pozwoli na znacznie obniżenie tzw. „pustego ruchu”.

Sam ruch na stronie nie oznacza jeszcze niczego poza tym, że formy marketingu, które wybraliśmy, są skuteczne. Być może zrządzeniem losu nasz zasięg się powiększył i wskutek tego więcej osób weszło na witrynę sklepu i zapoznało się z nią. Jeżeli jednak nic ich nie zainteresowało lub nie spełniliśmy ich oczekiwań, nie dokonają zakupu. To, że ktoś często porusza się na stronie sklepu oznacza jedynie, że może i jest zainteresowany, lecz zbyt niezdecydowany lub po prostu nas sprawdza, dlatego nie możemy go zawieść. Nie bez znaczenia są kampanie, które prowadzimy – jeżeli hasła reklamowe są nietrafione, odwiedzający szybko zorientują się, że są „niedopasowani” do oferty i prędko opuszczą naszą stronę. Zwróćmy też uwagę na słowa kluczowe – powinny przedstawiać rzeczywisty stan, który klient znajdzie na naszej stronie. Jeżeli więc sprzedajemy figurki z oryginalnej chińskiej porcelany, unikajmy reklamowania ich jako powszechne i dostępne dla wszystkich ozdoby i nie oznaczajmy ich jako lalki, bo to sprawi, że nie będziemy wiarygodni i tylko zirytujemy odwiedzających nasz sklep użytkowników.

Kontynuując kwestię wiarygodności, warto wspomnieć, że to właśnie zaufanie jest najczęściej przeważającą kwestią podczas dokonywania wyboru sklepu. Bez tego konsumenci nie czują się pewnie; nie wiedzą, czy transakcja przebiegnie prawidłowo, a towar dotrze do nich kompletny i spełniający ich wymagania. Przez to mogą zrezygnować z zapisania się do newslettera lub rejestracji na stronie. Dlatego ważne jest, by cała witryna sklepu było klarowna i intuicyjna. Wszystkie formularze powinny być proste do wypełnienia i umiejscowione w widocznym miejscu. Podobnie powinno być z kategoriami czy okienkiem wyszukiwania – w tym przypadku nie sprawdza się odmienność, dlatego lepiej umieścić je w miejscu oczywistym dla konsumenta; tam, gdzie większość sklepów to robi.

Nie bez znaczenia jest pierwsze wrażenie, dlatego powinniśmy postarać się, by w naszym przypadku było ono jak najlepsze. By stworzyć funkcjonalną dla odwiedzających stronę internetową, musimy precyzyjnie ustalić sobie jasne cele i plan działania, a najlepiej cały model biznesowy, dzięki czemu będziemy wiedzieli, do czego dążymy. Współcześni konsumenci są wybredni. Wymagają od sprzedawców twardego stąpania po ziemi i stworzenia komfortowych warunków do swobody wyboru oraz finalizowania transakcji, a chaotycznie urządzona witryna zdecydowanie ich zniechęci. Ponadto, niewygodne rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia teoretycznego ruchu na stronie – użytkownik będzie błądził w podkategoriach, cofał się, włączał przypadkowo dodatkowe karty, których wcale nie zamierzał wybierać i tym podobne. To wszystko sprawia, że liczba czynności wykonywanych na stronie co prawda znacznie wzrasta, lecz stopień satysfakcji korzystania ze sklepu klienta zdecydowanie nie. W takim wypadku nie powinno zaskakiwać, że niestety zysk ze sprzedaży nie rośnie, a być może nawet maleje.

Kolejnym elementem, który może sprawić, że mimo dobrego ruchu na stronie nie zarobimy więcej, są negatywne opinie. Oczywiście ważne jest, by dostarczyć odwiedzającym jak najszersze spectrum opinii, dobrze jednak byłoby postarać się o to, by w większości były one jak najbardziej przychylne. Na odczucia klientów składa się wiele czynników. Niektóre z nich wydają się być błahe, jakkolwiek to one w ogromnym stopniu budują stopień zadowolenia konsumentów, którzy dokonali zakupu w naszym sklepie: niekiedy wystarczy ładnie zapakowana paczka lub też dołączone karteczka z miłym napisem, cukierek w papierku z logo firmy albo kilka próbek powiązanych tematycznie produktów. Najważniejsze, by wywrzeć na klientach jak najbardziej pozytywne wrażenie, dzięki czemu bardziej skłonni będą do napisania korzystnej recenzji, co zachęci odwiedzających witrynę naszego sklepu do decyzji zakupowej. Niektóre sklepy oferują również niewysoki rabat (5-10%) na zakupy za umieszczenie opinii na swoich stronach – to dobry pomysł, jeżeli nasza nisza nie jest zbyt aktywna w tym względzie, a zależy nam na budowaniu lepszego wizerunku. Warto również skupić się na opcjach zapłaty i przesyłki, które oferujemy – im bardziej elastyczni będziemy w tym zakresie, tym korzystniej zostaniemy odebrani przez konsumentów.

Jeżeli mimo wzrostu ruchu na stronie nie zarabiamy więcej, powinniśmy najpierw zacząć szukać błędów i niedociągnięć na stronie. Często niewiele trzeba, by „popchnąć” konsumenta do dokonania wyboru i sfinalizowania transakcji. Na każdą niszę działa co innego, dlatego dobrze jest skorzystać z kilku form zachęcania klientów, co pozwoli nam na sprawdzenie, co sprawdza się w naszym przypadku najlepiej i sprawi, że wraz z liczbą czynności podniesie się również procent konwersji.

Źródło: blog.bloombard.co

Zostaw komentarz