Obrót w okresie świątecznym 2017 i 2018 roku.

  • Waldemar Sadowski
  • 18 stycznia

Handel internetowy oraz handel detaliczny różnią się pod wieloma względami. Jedna rzecz pozostaje jednak bez zmian. Okres świąt Bożego Narodzenia pozostaje w obu przypadkach czasem wzmożonej sprzedaży oraz dużych zysków. Wiele e-sklepów to właśnie wtedy notuje najwyższe obroty w roku. Warto jest przyjrzeć się jakie zyski zanotowały sklepy internetowe w ostatnim okresie świątecznym i porównać wyniki z rokiem ubiegłym. Dzięki temu będzie nam łatwiej prawidłowo ocenić obecne trendy i odpowiednio przygotować się na Boże Narodzenie 2019 roku.

Tłumy w sklepach (51,4%), a także korki w pobliżu centrów handlowych (43,1%) są wymieniane jako najbardziej stresujące dla Polaków czynniki, które skłaniają ich do robienia zakupów świątecznych we sklepach internetowych. Zdaniem aż 28,5% Polaków rozwój e-commerce ma być najważniejszym czynnikiem wpływającym w 2018 roku na ich świąteczne decyzje zakupowe. (http://inwestycje.pl/ecommerce/285-Polakow-uwaza-ze-rozwoj-e-commerce-wplywa-na-zakupy-swiat;330662;0.html).

Boże Narodzenie, a obroty w e-commerce

W 2018 roku przeciętna polska rodzina na święta miała wydać 1754 złote, co jest kwotą wyższą o 139 złotych w porównaniu do roku ubiegłego. Aż o 14% w porównaniu do 2017 wzrosła grupa konsumentów, którzy zdecydowali się zrobić gwiazdkowe zakupy poprzez Internet. Ponadto, coraz chętniej świąteczne zakupy spożywcze zamawiamy za pomocą sieci. W 2018 roku 6% konsumentów zakupiło produkty potrzebne do Wigilii poprzez komputery stacjonarne, a 4% wykorzystało do tego urządzenia mobilne. W ubiegłym roku nikt jeszcze nie zamawiał artykułów spożywczych poprzez smartfony. (https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/az-24-mld-zl-wydadza-polacy-na-boze-narodzenie-to-,51312/1)

O ile wzrastają wydatki na święta?

Z kolei zgodnie z badaniami Deloitte wynika, że wydatki na święta wzrosły z 1104 złotych do 1168 złotych. Aż połowa Polaków czerpie pomysły na prezenty świąteczne z Internetu, daleko w tyle pozostają sklepy stacjonarne, które inspirują 37% pomysłów. 55% internetowych inspiracji pochodzi z wyszukiwarek, 49% ze stron internetowych poszczególnych marek, 44% ze stron internetowych z ofertami i kuponami, 42% ze sklepów internetowych posiadających stacjonarne punkty sprzedaży, 38% z porównywarek cenowych. Aż 44% planowanego budżetu na święta 2018 roku miało zostać wydanych w sklepach internetowych.

53% Polaków zamierzało kupować prezenty na święta w sklepach e-commerce za pomocą komputerów stacjonarnych, a 24% za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W roku 2017, 49% Polaków zamawiało produkty na święta poprzez komputery, a 20% poprzez urządzenia mobilne. Mobilne akcesoria elektroniczne (wearables), prezenty związane z domem oraz sport to najpopularniejsze kategorie, które w tym roku kupowane były przez komputer. W zeszłym roku triumfy święciły multimedia, nowoczesne technologie oraz prezenty do domu.

Co kupujemy przez mobile?

Osoby kupujące za pośrednictwem urządzeń mobilnych w 2018 roku najchętniej kupowały towary z kategorii filmy (DVD/Blue Ray), technologia oraz mobilne akcesoria elektroniczne (wearables). W 2017 roku osoby te zaopatrywały się w przedmioty z kategorii multimedia, nowoczesne technologie oraz rozrywka. Widać, że w obu latach gusta konsumentów kupujących za pomocą obu typów urządzeń w dużej mierze się pokrywają.

Jedzenie i napoje, zdrowie i uroda oraz moda są najmniej popularnymi kategoriami prezentów świątecznych niezależnie od urządzenia za pośrednictwem którego dokonywano zakupów w obu latach.

Deloitte/zakupy-swiateczne-2018, Deolitte/raport-zakupy-swiateczne-2017

Co mówią badanie przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia ?

Zgodnie z badaniami, które BIG InfoMonitor zlecił Instytutowi ARC Rynek i Opinia, w 2018 roku przeciętna polska rodzina wydała na święta 1289 złotych, co stanowi wzrost o 103 złote w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie o 25% zmniejszyła się liczba osób spodziewających się kłopotów finansowych związanych z bożonarodzeniowymi wydatkami. 32% ankietowanych przyznało się także do tego, że większość prezentów kupuje online, a nie w sklepach stacjonarnych. To także miało swoje odbicie podczas Black Friday. Z kolei 35% nie wie gdzie kupuje najwięcej prezentów, zaś 33% najczęściej prezenty nabywa w tradycyjnych sklepach. (http://www.finanse.egospodarka.pl/153143,Boze-Narodzenie-bez-klopotow-finansowych,1,63,1.html)

Coraz częściej rodzice kupują najmłodszym zabawki przez Internet na święta. Już 30% transakcji tego typu odbywa się dzięki sieci.
(https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/rosna-wydatki-na-grudniowe-prezenty,51139)

Dzień, w którym zamawiamy najwięcej?

Polacy w 2017 roku najczęściej kupowali prezenty w sklepach internetowych 11 grudnia. Wtedy zamówili o prawie 60% więcej towarów niż wynosiła dzienna średnia dla całego miesiąca (https://o-m.pl/informacje_prasowe/3216/sezon-swiateczny-w-e-commerce-analiza-rtb-house/). Ważne jest, żeby e-sprzedawca walczący o ściągnięcie jak największej grupy kupujących zaczął świąteczne przygotowywania możliwie wcześnie. Konkurencja w tym okresie jest zażarta, ale nagroda dla sklepu, który odniesie sukces jest wielka.

Źródła: Photo by freestocks.org on Unsplash

Zostaw komentarz