Same Day Delivery. Jak wygląda na świecie, a jak w Polsce ?

  • Waldemar Sadowski
  • 26 lutego

XXI wiek pędzi bez ustanku. Rośnie zarówno tempo naszego życia, jak i rozwijają się technologie. Branża e-commerce musi obecnie wykazywać się większą elastycznością niż kilka, czy – tym bardziej – kilkanaście lat temu. Jednym z powodów, dla których niektórzy klienci odnoszą się z niechęcią do zakupów w sieci jest długi (zwykle parodniowy) czas oczekiwania na dostawę. Wspomniana bariera zaczęła się szczęśliwie zacierać dzięki wprowadzeniu dostawy produktu w tym samym dniu, z angielskiego „Same Day Delivery”. O co dokładnie chodzi?

Same Day Delivery na świecie

Według analizy przeprowadzonej w 2016 roku, 72 procent konsumentów wydaje większe sumy na zakupy, jeśli otrzymają je ekspresowo, 39 procent badanych wskazuje, że w dostawie najważniejsza jest wygoda, a aż 79 procent klientów rezygnuje z usług sklepu internetowego, jeśli nie posiada on Same Day Delivery. Gigant sprzedażowy, firma Amazon, zaczęła stosować błyskawiczną dostawę już w 2009 roku. Dzięki płatnej aktywacji wariantu Prime Now, czas oczekiwania na otrzymanie produktu przez użytkownika może zamknąć się w dwóch godzinach. Aplikacja Uber Rush natomiast, używa – tak, tak zgadliście – samochodów do szybkiego dowozu paczek dla internetowych klientów. Program ten działa na razie tylko w kilku miastach Stanów Zjednoczonych. Według wszelkich przewidywań, Same Day Delivery może wkrótce stać się jeszcze bardziej powszechnym zjawiskiem, a więc przedsiębiorcy sfery e-commerce – ci mali i wielcy – muszą się do wymagań rynku dostosować. Liczby potwierdzają te rokowania– w 2019 roku około 65% mniejszych sklepów internetowych na całym świecie włączy do oferty błyskawiczną dostawę. Zgodnie z raportami Go People w odniesieniu do kameralnych e-firm, 61 % respondentów gotowych jest zapłacić za przesyłkę więcej, jeśli tylko zagwarantuje się im dostawę w tym samym dniu. O ile jednak duże firmy nie mają problemu z logistyką w zakresie Same Day Delivery, o tyle dla właścicieli mniejszych biznesów zjawisko to może stanowić nie lada wyzwanie. Przeszkodą jest na przykład konieczność podwyższenia cen za usługi kurierskie czy niewystarczająca liczba pracowników koordynujących szybkie zamówienia.

Same Day Delivery w Polsce.

A jak Same Day Delivery wygląda na naszym podwórku? Główni klienci korzystający z opcji Same Day Delivery wywodzą się z dużych miast. Szczególnie chętne kupują internetowo produkty AGD, RTV, buty, odzież, czy kosmetyki, ale też produkty ciężkie gabarytowo, np. karmę dla zwierząt. Polskim liderem e-commerce w dziedzinie Same Day Delivery jest eobuwie.pl. Zamówienia składane o różnych porach (na stronie internetowej podano tzw. „okna godzinowe”) dostarczane są tego samego dnia na terenie Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Łodzi oraz Poznania.

Zmiany w doręczaniu paczek.

Na uznanie zasługuje start-up PickPack– innowacja polegająca na dowozie paczek na czas. Przedsięwzięcie coraz bardziej się rozszerza i przyciąga kurierów chcących pracować nie tylko za lepsze pieniądze, ale i w rodzinnej, pozbawionej niezdrowej rywalizacji, atmosferze. Właściciele sklepów internetowych współpracujących z PickPack mają przekonanie, że w firmie zatrudniani są profesjonaliści, którzy sprawnie i bez szwanku dostarczą przesyłki. Z opcji Same Day Delivery korzysta także m.in. marka Witchen, niestety jest ona możliwa jedynie na terenie Warszawy, czy Answear.com, który wprowadził ten wariant dla kilku polskich miastach w wypadku zamówień dokonywanych przed godziną 12:00 od poniedziałku do piątku.

Same Day Delivery niewątpliwie odnajduje także zastosowanie dla przesyłek kwiatowych – należy tu wymienić chociażby europejską, działającą także w naszym kraju firmę Euroflorist, sprawnie odnajdującą się w internetowej rzeczywistości. Ekspresowe dostarczenie produktów jest też zbawienne dla zapominalskich lub wiecznie zabieganych ludzi, którzy robią prezenty okolicznościowe na ostatnią chwilę. Same Day Delivery w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, jak w innych krajach, ale stanowi duży atut dla każdego perspektywicznie myślącego przedsiębiorcy. Pamiętajmy, że Same Day Delivery jest również bardzo istotne dla omnichannel – trendu wielokanałowości, usprawniającego biznesy off- oraz on-line. Błyskawiczna dostawa doskonale komponuje się z wysokimi wymaganiami współczesnych konsumentów i tak właśnie branża e-commerce dokłada starań, aby odwieść klientów od zakupów stacjonarnych. Uruchomienie Same Day Delivery wymaga wprawdzie znacznie więcej wysiłku od e-przedsiębiorców niż zwyczajowe jedno-, lub kilkudniowe dostawy, ale to gra warta świeczki.

Źródła:

https://marketingibiznes.pl/e-commerce/same-day-delivery
https://www.eobuwie.com.pl/samedaydeliver

http://startupcribs.pl/startup/rynek-same-day-delivery-poznaj-historie-i-spore-ambicje-polskiego-startupu-pickpack

https://x-press.answear.com
https://stuart-bucket.s3.amazonaws.com/share/the-untapped-goldmine-research.pdf
https://blog.2click.pl/same_day_delivery/
https://smallbiztrends.com/2018/08/growth-of-same-day-delivery.html

Zostaw komentarz