Czym różnią się kategorię od tagów?

Spis treści

Kategorie i tagi WordPress — czemu tak właściwie służą?

Podstawową funkcją obu omawianych taksonomii jest uporządkowanie wpisów i artykułów zamieszczanych na blogu. W swojej istocie są to narzędzia służące do grupowania wpisów na bloga w określone obszary tematyczne, lecz warto pamiętać, że narzędzia te działają na nieco innych zasadach. Dobrą analogią okazuje się tutaj tradycyjna, papierowa książka — w tym przypadku kategorie WordPress pełnią funkcję spisu treści, obejmującego poszczególne rozdziały, tagi natomiast przyjmują rolę indeksu haseł, odsyłającego czytelnika do konkretnych stron.

Dlaczego warto nauczyć się efektywnie korzystać z kategorii oraz tagów WordPress? Nie tylko znacząco zwiększają one przejrzystość witryny, ułatwiając tym samym nawigację oraz odnalezienie treści interesujących użytkownika, ale są również korzystne z punktu widzenia SEO. Uporządkowany oraz dobrze oznaczony blog jest faworyzowany przez wyszukiwarki internetowe, dzięki czemu pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Czym różnią się kategorie na blogu oraz tagi WordPress?

Tym co na pierwszy rzut oka wyróżnia tagi na blogu jest ich opcjonalność — nie są one wymagane do sprawnego działania serwisu, szczególnie w kontekście niewielkiej liczby wpisów, jednak zdecydowanie warto je wykorzystać. Optymalna liczba wyrażeń opisujących jeden artykuł to między 5 a 10, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ich nawet kilkanaście. Stosowanie kategorii WordPress jest natomiast mocno wskazane, a każdy wpis powinien należeć do jednej z nich. Jeśli dany tekst pasuje do kilku grup, warto zastanowić się nad zmianą systemu klasyfikowania treści.

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy tymi dwoma sposobami oznaczania treści w środowisku WordPress jest hierarchiczność — lub jej brak. Podczas gdy kategorie na blogu mogą formować coraz bardziej szczegółowe podgrupy (np. dania obiadowe/zupy/kremy), tagi pozostają wobec siebie równorzędne.

Mimo że obydwa narzędzia WordPress służą łączeniu wpisów w grupy o podobnej tematyce, tagi dotykają obszarów bardziej szczegółowych niż kategorie na blogu. Trzymając się analogii kulinarnej, jeśli tekst należy do podgrupy o nazwie “zupy”, przykładowe wyrażenia, którymi możemy go opisać, to “pomidory”, “warzywa” itp.

Różny jest również ich wygląd oraz sposób prezentacji:

  •  Tagi WordPress do zazwyczaj wyrażenia składające się z jednego bądź dwóch słów, przedstawione w formie chmury lub po prostu wymienione po przecinku.
  • Kategorie natomiast — zarówno na blogu, jak i w serwisie internetowym — są prezentowane w formie przejrzystej i uporządkowywanej listy i mogą równie dobrze przyjmować nieco dłuższe formy

WordPress — kategorie i tagi na Twoim blogu

Jak prawidłowo oznaczać treści na swoim blogu? Warto tutaj choć na chwilę postawić się w miejscu użytkownika oraz zastanowić się, w jaki sposób sami wyszukujemy interesujące nas treści. Kontynuując kuchenną metaforę, możemy zwrócić uwagę na składniki, z których danie jest przyrządzone, kraj pochodzenia lub to, czy dana potrawa jest wegańska. W tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warto jednak na bieżąco monitorować sytuację i w miarę potrzeb dodawać nowe oznaczenia lub grupy.

Wykorzystując ten stosunkowo prosty system opisywania treści — najlepiej już na etapie opracowywania koncepcji naszej strony internetowej — możemy niewielkim nakładem pracy znacząco usprawnić poruszanie się po naszej witrynie, co z pewnością zaprocentuje w momencie, gdy nasz serwis rozrośnie się o dodatkowe wpisy.

Podziel się