BUY.BOX

Czym różnią się kategorie od tagów?

Czym różnią się kategorię od tagów?

Rozbudowując własną stronę internetową o nowe wpisy warto zadbać o odpowiednie oznaczenie poszczególnych artykułów. Łatwa i szybka nawigacja ma szczególne znaczenie w przypadku serwisów, których podstrony liczymy w dziesiątkach lub setkach, lecz odpowiednie oznakowanie wpisów jest korzystne także w przypadku nieco mniejszych witryn. Dwa główne sposoby na uporządkowanie zawartości strony internetowej to kategorie oraz tagi WordPress. Poniżej omawiamy ich najważniejsze funkcje, a także podstawowe aspekty, które je odróżniają.

Kategorie i tagi WordPress — czemu tak właściwie służą?

Podstawową funkcją obu omawianych taksonomii jest uporządkowanie wpisów i artykułów zamieszczanych na blogu. W swojej istocie są to narzędzia służące do grupowania wpisów na bloga w określone obszary tematyczne, lecz warto pamiętać, że narzędzia te działają na nieco innych zasadach. Dobrą analogią okazuje się tutaj tradycyjna, papierowa książka — w tym przypadku kategorie WordPress pełnią funkcję spisu treści, obejmującego poszczególne rozdziały, tagi natomiast przyjmują rolę indeksu haseł, odsyłającego czytelnika do konkretnych stron.

Dlaczego warto nauczyć się efektywnie korzystać z kategorii oraz tagów WordPress? Nie tylko znacząco zwiększają one przejrzystość witryny, ułatwiając tym samym nawigację oraz odnalezienie treści interesujących użytkownika, ale są również korzystne z punktu widzenia SEO. Uporządkowany oraz dobrze oznaczony blog jest faworyzowany przez wyszukiwarki internetowe, dzięki czemu pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Czym różnią się kategorie na blogu oraz tagi WordPress?

Tym co na pierwszy rzut oka wyróżnia tagi na blogu jest ich opcjonalność — nie są one wymagane do sprawnego działania serwisu, szczególnie w kontekście niewielkiej liczby wpisów, jednak zdecydowanie warto je wykorzystać. Optymalna liczba wyrażeń opisujących jeden artykuł to między 5 a 10, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ich nawet kilkanaście. Stosowanie kategorii WordPress jest natomiast mocno wskazane, a każdy wpis powinien należeć do jednej z nich. Jeśli dany tekst pasuje do kilku grup, warto zastanowić się nad zmianą systemu klasyfikowania treści.

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy tymi dwoma sposobami oznaczania treści w środowisku WordPress jest hierarchiczność — lub jej brak. Podczas gdy kategorie na blogu mogą formować coraz bardziej szczegółowe podgrupy (np. dania obiadowe/zupy/kremy), tagi pozostają wobec siebie równorzędne.

Mimo że obydwa narzędzia WordPress służą łączeniu wpisów w grupy o podobnej tematyce, tagi dotykają obszarów bardziej szczegółowych niż kategorie na blogu. Trzymając się analogii kulinarnej, jeśli tekst należy do podgrupy o nazwie “zupy”, przykładowe wyrażenia, którymi możemy go opisać, to “pomidory”, “warzywa” itp.

Różny jest również ich wygląd oraz sposób prezentacji:

  •  Tagi WordPress do zazwyczaj wyrażenia składające się z jednego bądź dwóch słów, przedstawione w formie chmury lub po prostu wymienione po przecinku.
  • Kategorie natomiast — zarówno na blogu, jak i w serwisie internetowym — są prezentowane w formie przejrzystej i uporządkowywanej listy i mogą równie dobrze przyjmować nieco dłuższe formy

WordPress — kategorie i tagi na Twoim blogu

Jak prawidłowo oznaczać treści na swoim blogu? Warto tutaj choć na chwilę postawić się w miejscu użytkownika oraz zastanowić się, w jaki sposób sami wyszukujemy interesujące nas treści. Kontynuując kuchenną metaforę, możemy zwrócić uwagę na składniki, z których danie jest przyrządzone, kraj pochodzenia lub to, czy dana potrawa jest wegańska. W tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warto jednak na bieżąco monitorować sytuację i w miarę potrzeb dodawać nowe oznaczenia lub grupy.

Wykorzystując ten stosunkowo prosty system opisywania treści — najlepiej już na etapie opracowywania koncepcji naszej strony internetowej — możemy niewielkim nakładem pracy znacząco usprawnić poruszanie się po naszej witrynie, co z pewnością zaprocentuje w momencie, gdy nasz serwis rozrośnie się o dodatkowe wpisy.

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Chief Marketing Officer. Od wielu lat związana z branżą internetową. Aktywnie zaangażowana w rynek wydawców i afiliacji.

Najnowsze wpisy

Monetyzuj swoje treści skuteczniej

Tylko kilka minut dzieli Cię to tego, żeby zacząć zmieniać swoich odbiorców w kupujących i zarabiać na prowizjach od sprzedaży.