Jak zwiększyć potencjał bloga. Poznajcie najlepsze praktyki.

Spis treści

Mobilność, SEO i zasada „short and sweet”.

Najnowsze badania dowiodły, że 70% odbiorców używa Internetu na telefonach komórkowych. Co więc powinieneś zrobić w pierwszej kolejności, by zintensyfikować ruch na Twoim blogu? Dopasować stronę do parametrów komórkowych, tak aby jej przeglądanie na telefonie nie było męką, a przyjemną rozrywką. Po drugie, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem graficznym Twoich tekstów, nad tym, czy internetowy pamiętnik nie jest przypadkiem przeładowany pojęciowo.

Jaka jest rekomendowana recepta dla wciągającego, trafiającego do ludzi tekstu? Klarowne, krótkie zdania. Niech każdy z fragmentów składa się z 15-20 słów. Sekwencje te rozdzielaj paragrafami – staną się bardziej przejrzyste dla czytelników. W dzisiejszych czasach nikt nie lubi owijania w bawełnę i przydługich elaboratów, dlatego trzymaj się amerykańskiej zasady „short and sweet”.

Świetnie, dostosowałeś wstępnie posty do wymagań Internetu. Teraz pomyśl, czy są one przyjazne pod kątem SEO, czyli przeglądarek. Znów prześledź wzrokiem materiał, ale tym razem zwracaj uwagę na błędy ortograficzno-stylistyczne, na kompatybilność tytułu i tematyki wpisu z kryteriami wyszukiwania oraz na to, czy tekst jestoryginalny, czy to raczej marna przeróbka ogólnodostępnych informacji. Z Google najlepiej komponują się treści eksperckie i wiarygodne. Zadbaj także o odpowiednie słowa kluczowe oraz sumiennie wypełnij rubryki dotyczące lokalizacji, dane o autorze i pozostałe, które ułatwią odnalezienie Twojego contentu.

Social media, harmonogram i kreatywność.

Następną pomocną kwestią w rozkręceniu bloga jest konsekwentne promowanie go w social mediach.Na bieżąco informuj o najnowszych wpisach, wstawiaj linki do postów, dawaj znać o istotnych dla bloga wydarzeniach i o nadchodzących publikacjach. Wstaw przycisk „share”– możesz wykorzystać do tego celu liczne darmowe widgety. I nade wszystko – bądź wierny swojej niszy.

Naturalnie, możesz ją z biegiem czasu poszerzyć, ale pod żadnym pozorem nie wolno Ci rozpoczynać nowego kierunku bez powiadomienia o tym stałych czytelników. Poczują się takim zachowaniem zlekceważeni i możesz ich utracić.

W swoich postach opisuj różne punkty widzenia, nie bój się rozwijać (ciekawie ujętych) szczegółów, dodawaj zdjęcia. Prawdopodobieństwo, że natrafisz na czytelników z wielu rejonów świata jest spore, więc w postach postaraj się zawrzeć elementy kultury charakterystyczne dla kraju Twojego pochodzenia.

Przestrzegaj harmonogramu publikacji. Jeśli na początku wstawiałeś nowy materiał np. co środę, dobrze byłoby, gdybyś pozostał temu terminowi wierny, a ewentualne zmiany komunikuj odbiorcom natychmiast. By zyskać pewność, że nie przegapią świeżej notki, zaproponuj subskrypcję i wysyłaj newslettery o wszelkich aktualizacjach.

Co będzie kolejną gwarancją na to, że fani będą śledzić posty?Organizowanie konkursów z nagrodami. Wyznacz Twoim followersom jakieś zadanie, poproś o podzielenie się informacją o wydarzeniu, o zaproszenie znajomych do partycypacji.

Jak jeszcze zwiększyć potencjał bloga?

Odpowiedź kryje się… w blogu. Przeanalizuj w wolnej chwili te z Twoich refleksji, które wygenerowały największy ruch. Kiedy już ułożysz listę najaktywniejszego contentu, zatrzymaj się na nim i przekonstruuj, np. w podcasty, ebooki, infografiki. Pozwól odbiorcom na zgłębienie spraw, które ich zaintrygowały.

Kiepsko piszesz albo brak Ci czasu? Znajdź kogoś, kto Cię wyręczy.

I na koniec porada, która wyda Ci się zaskakująca: jeśli masz dużą wiedzę, ale pisanie idzie Ci opornie, bądź brak Ci czasu na regularne publikacje, zatrudnij do tworzenia postów kogoś z lekkim piórem.

Poszukaj osoby mogącej barwnie oraz atrakcyjnie przekazać to, co Ci leży na sercu i siedzi w głowie. Nie musisz być najlepszy we wszystkim i nie musisz też traktować bloga jako przykry obowiązek – przenieś odpowiedzialność na komponowanie postów na barki prawdziwego pasjonata, a szybko osiągniesz sukces.

Motywacja i regularność to podstawa.

Tworzenie bloga w intersujący czytelników sposób nie jest łatwym zadaniem, ale przy właściwej motywacji i systematyczności osiągniesz na tym polu ambicjonalny oraz komercyjny sukces. Weź sobie nasze instrukcje do serca, zakoduj je w głowie, a pisanie internetowego pamiętnika z hobby może przemienić się w zawód.

Podziel się