Spis treści
Nie jest nigdzie powiedziane, że wpisy na blogu powinny pojawiać się każdego dnia. Niektórzy twórcy publikują raz w tygodniu, raz na kilka dni, a niektórzy jeszcze rzadziej. Każdy z nich ma swój tryb, do którego przyzwyczajeni są jego czytelnicy i followersi. Najważniejsze w tworzeniu treści jest to, by dostarczać wpisy, które są naprawdę wartościowe i sprawią, że czytelnicy chętnie je przeczytają, podzielą się nimi i zdobędą wiedzę, której szukali. Gdzie szukać inspiracji, by tworzyć takie właśnie artykuły? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.
1. Wiedza pochodzi z książek
Książki to istna kopalnia wiedzy i – co za tym idzie – tematów. Recenzenci mogą po prostu opisać nową pozycję i to już wystarcza. Dzięki książkom możemy zdobyć materiały do felietonu, poradnika, opowieści. Czasami tylko jedna pozycja pozwala na stworzenie cyklu artykułów skupionych na danym temacie. Dlaczego książki są przyjaciółmi blogerów? Po pierwsze – dostęp do nich jest bardzo łatwy. Kupienie pozycji w wersji elektronicznej jest możliwe o każdej porze dnia i nocy, e-booki możemy czytać nawet na naszych telefonach praktyczne w dowolnym miejscu. Poza tym, jeśli mamy do czynienia z pozycjami specjalistycznymi, to duża dawka wiedzy z nich pochodząca ma udokumentowane źródło, dzięki czemu wiemy, że nie piszemy głupot, a jeśli dany temat jest nam dobrze znany i czujemy się w nim ekspertem, to możemy stworzyć wysokiej jakości artykuł łączący teorię oraz praktykę.
2. Zagraniczne artykuły, które znajdziemy w Internecie oraz prasie
Nie jest tak, że wszystkie treści, jakie przeczytamy na blogach, są autorskie. Wiele z nich to po prostu przedruki z zagranicznych portali. To często one jako pierwsze dzielą się newsami i informacjami na dany temat. Dlatego warto śledzić to, co dzieje się w „naszej specjalizacji”, dzięki temu możemy łatwo odnieść się do newsów prasowych, artykułów. Możemy pokazać nasz, często inny niż autorów, punkt widzenia.
3. Inne blogi lub vlogi
Nie oszukujmy się, nie jesteśmy jedynymi twórcami w Internecie. Konkurencja jest bardzo duża, a wiele osób często tworzy treści lepsze niż nasze. Śledząc innych, czytając ich artykuły, możemy zdobyć pomysły na własne wpisy. Polemika w blogerskiej branży jest rzeczą normalną. Wiele osób odnosi się do artykułów innych osób. Czasami starają się pokazać własny punkt widzenia, czasem zgadzają się z autorem. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak i my, inni twórcy nie zawsze przyjmują krytykę w sposób łatwy. Dlatego pisząc o innych, starajmy się być obiektywni i nie atakujmy ich bez powodu, może to bowiem wywołać niemałą wojnę.
4. Tematy, których oczekują czytelnicy
Warto zapytać naszych czytelników, co chcą przeczytać, jakie tematy ich interesują, jakie treści powinny znaleźć się na naszej stronie. Jak dowiedzieć się, co ich interesuje? Po prostu zapytajmy ich o to. Możemy w tym celu przygotować ankietę online, którą następnie wyślemy w mailingu do naszych czytelników. Możemy to zrobić bezpośrednio na profilu bloga lub podczas filmiku albo podcastu. Ważne jest, by słuchać czytelników. Dopasowanie treści do ich oczekiwań to połowa sukcesu. Dzięki temu mamy pewność, że będą oni do nas wracać i chętnie czytać napisane przez nas artykuły. Poza tym tworzenie wpisów bazujących na pomyśle naszych fanów jest ukłonem w ich stronę, co także możemy wykorzystać, budując nasze community i pokazując, że jego głos jest dla nas ważny.
5. Tematyczne fora i strony
Miejsca te to skarbnica pomysłów na nowe teksty. Wystarczy przejrzeć topiki na tematycznych stronach by wiedzieć, czego szukają odbiorcy, jakie pytania zadają, jakiego wsparcia oczekują. Tworząc teksty poradnikowe, warto odwiedzić kilka z nich i sprawdzić kilka najbardziej popularnych wpisów. Czasami są to po prostu zapytania o pomoc, wsparcie, porady. Właśnie to jest najważniejsze dla czytelników. Dlatego jeśli widzimy, że ktoś chce dowiedzieć się, jak przeprowadzić instalację jakiegoś programu, jak dokonać naprawy roweru, czy też w jaki sposób dokonać zmiany tonów zdjęcia, to sygnał dla nas, że podobnych zapytań może być więcej. Po co więc kierować te osoby na jakieś forum, jeśli możemy przenieść ruch na naszą stronę?
To tylko kilka przykładów, gdzie możemy znaleźć inspirację dla naszych postów. Trzeba pamiętać o tym, że warto skupić się na tekstach, które związane są profilem naszego bloga. Wrzucanie na stronę nawet dobrej jakości wpisu o kosmetykach, kiedy piszemy o IT, raczej nie przysporzy nam większej ilości odwiedzających, a może doprowadzić do tego, że stali czytelnicy nas po prostu opuszczą.
5. Gdzie znaleźć zdjęcia do wpisu
Na koniec podzielę się z Wami projektem, któremu osobiście kibicuję czyli FotoDoKwadratu.pl. To polska baza zdjęćdla przedsiębiorczych kobiet, która zawiera kobiece fotografie, które możesz wykorzystać na swojej stronie i kanałach social media. Pierwszy pakiet zdjęć jest darmowy, wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. Takim inicjatywom bardzo kibicuję:) Jeżeli pojawi się taka baza do wykorzystania na różne tematycznie blogi, dam Wam znać:)
Źródło zdjęć: @FotoDoKwadratu #FotoDoKwadratu
Podziel się