BUY.BOX

Co czytają Polacy i dlaczego tak mało?

Co czytają Polacy i dlaczego tak mało?

Badania czytelnictwa nie pozostawiają złudzeń – poziom czytelnictwa w Polsce jest daleki od idealnego. Książek czytamy mało i robimy to niechętnie – jakie mogą być tego zjawiska przyczyny? Może po prostu wolimy e-booki? Albo blogi? I – w końcu – jak wypadamy jako czytelnicy na tle naszych sąsiadów z Europy?

Biblioteka Narodowa na straży czytelnictwa

Od lat, rokrocznie, Biblioteka Narodowa przeprowadza badania dotyczące czytelnictwa wśród Polaków. Jak pokazuje raport za 2017 rok – nie jest dobrze. Polacy wciąż nie czytają książek, ale przynajmniej nie jest gorzej niż w roku poprzednim – tendencja spadkowa została zahamowana. Nadal nie ma się z czego jednak cieszyć. Z badań wynika jasno i dobitnie – ponad połowa, bo aż sześciu na dziesięciu Polaków powyżej 15. roku życia, nie przeczytało w 2017 roku ani jednej książki! A niespełna 20 lat temu przeczytanie przynajmniej jednej książki rocznie deklarował co drugi Polak…

Jak czytamy, jeżeli czytamy

W 2017 roku zaledwie 9% dorosłych Polaków przeczytało więcej niż siedem pozycji, czyli – uśredniając – przeczytało niecałą jedną książkę miesięcznie. Jak pokazują badania – jako naród mamy awersję jednak nie tylko do dłuższych pozycji, ale nawet do dłuższych artykułów czy opowiadań, a konkretniej treści, które mają więcej niż trzy strony maszynopisu. Według badań za 2016 rok prawie połowa Polaków, bo 46%, nie czyta w ogóle tekstów takiej długości. A jeszcze w 2000 roku osoby, które przeczytały przynajmniej siedem książek przez rok, stanowiły prawie trzykrotnie większą grupę czytelników, bo niespełna 24% Polaków. Jednoznacznie więc widać, że sytuacja zmienia się na gorsze.

Kupujemy podręczniki i książki na prezenty

Jak pokazują badania – jeżeli już czytamy, to… podręczniki. Prawie połowa respondentów badania, bo 41% ankietowanych przyznało się, że na półkach swojej domowej biblioteki posiada jedynie obowiązkowe pozycje. Co smutne, aż 76 proc. Polaków nie kupiło w minionym roku ani jednej książki, choć – jak podaje Polska Izba Książki – sprzedaż książek w Polsce przyniosła w ubiegłym roku ok. 3 mld zł zysku i rynek ten wciąż się kurczy. Mimo to jednak wciąż deklarujemy, że książka to jeden z najlepszych prezentów– zarówno dla kogoś, ale także podajemy książki jako jeden z najchętniej otrzymywanych upominków. A gdy już kupujemy to – jak zbadała Polska Izba Książki z portalem Lubimyczytac.pl – chętniej robimy to przez Internet (55%) niż w tradycyjnych księgarniach (43%).

Polska kontra reszta Europy

Przypominając – 63% Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Jak wypadamy na tle naszych europejskich sąsiadów? W Europie na prowadzeniu znajdują się Luksemburczycy, gdzie poziom czytelnictwa (jak podaje Eurostat) wynosi 82%, czyli po książki sięga prawie o 1/5 mieszkańców Luksemburgu więcej niż mieszkańców Polski. Wysoko w rankingu czytelnictwa narodów europejskich znajdują się też Szwedzi, Niemcy, Austriacy, Estończycy i Finowie. Z kolei najmniej czytającym narodem w Europie są mieszkańcy Rumunii – co najmniej jedną książkę rocznie czyta zaledwie 30% społeczeństwa. To nawet nie jedna trzecia… Jako naród mamy zatem prawie dwukrotnie wyższy poziom czytelnictwa niż Rumuni, ale nadal – razem z Portugalczykami, Grekami, Bułgarami, Cypryjczykami, Maltańczykami i Włochami – oscylujemy poniżej unijnej średniej.

Książka zwykła czy elektroniczna?

Jak deklarują Polacy – może nie czytamy dużo książek, ale sięgamy po inne formy. Jeżeli już nie po zwykłe, papierowe książki, to chętnie wybieramy e-booki lub po prostu blogi. Mimo wzrastającej popularności e-booków (w Wielkiej Brytanii czytniki e-booków ma 20% społeczeństwa, więcej ma tylko w Stanach), nie zagrażają one tradycyjnym książkom. Jak pokazują prognozy „The Economist” – książki elektroniczne nie zastąpią papierowych. Nie będzie zatem powtórki z sytuacji, gdy nowy produkt dominuje rynek, jak miało to miejsce w przypadku płyt CD. Choć – jeżeli w życie wejdzie w końcu dyrektywa obniżająca stawkę podatku VAT z 23% do 8% na książki elektroniczne i e-gazety, te proporcje mogą się zmienić. Z kolei czytanie przynajmniej jednego bloga deklaruje co dziesiąty Polak, wynika z badania przeprowadzonego przez portal Gazeta.pl i Polskie Badania Internetu.

Co czytamy, kiedy już czytamy

Kiedy już czytamy to – według badania CBOS „Polacy i książki” – najchętniej sięgamy po książki przygodowe i historyczne. Nieustannie rośnie wciąż też segment książek kulinarnych i podróżniczych. Informacje o nowych pozycjach najchętniej czerpiemy z takich dużych portali, jak lubimyczytac.pl, biblionetka.pl, granice.pl czy xiegarnia.pl. Znajdują się tam recenzje, zapowiedzi i opinie innych miłośników czytelnictwa. A jakie blogi czytamy? Według badań przede wszystkim lifestyle’owe (15%), kulinarne (14%) i urodowe (12%). Chętnie śledzimy też blogi i portale dotyczące kultury i sztuki – na których m.in. znajdują się właśnie recenzje książek (10%). Do największych z nich należą: „Lubimy Czytac.pl”, „Czytam, bo lubię”, „Maw Reads”, „Wielki Buk” czy „Smak Książki”.

A ile książek wydajemy?

Co interesujące – choć czytelnictwo spada, każdego roku wydawanych jest coraz więcej książek. W 2016 roku – jak podaje Biblioteka Narodowa – było to 34 235 tytułów. Oznacza to, że w Polsce na milion mieszkańców przypadały średnio 703 wydane książki. Czy to dużo, czy mało? W wielkiej Brytanii na tę samą liczbę mieszkańców przypadało aż 2870 pozycji, czyli czterokrotnie więcej. Z kolei najgorzej w Europie sytuacja wygląda w Ukrainie, gdzie na milion mieszkańców przypada zaledwie 470 wydanych książek.

Podsumowując – jako Polacy czytamy niewiele, wciąż znajdujemy się poniżej średniej europejskiej. Książki tracą na popularności przede wszystkim na rzecz e-booków, ale i blogów. Co ciekawe jednak, mimo iż sprzedaż książek również spada, to każdego roku wydawanych jest coraz więcej pozycji.

Źródła:

Światowy Dzień Książki, czyli jak Polacy czytają na tle Europy

https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/swiatowy-dzien-ksiazki-czyli-jak-polacy-czytaja-na-tle-europy/embed/#?secret=5WqqNXjnQs
http://www.imperion.pl/pl/aktualnosci/873/ponad_trzy_miliony_polakow_czyta_blogi/
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1607821,1,ile-ksiazek-wydaje-sie-w-europie.read
http://ksiegarnia.bn.org.pl/pdf/Ruch%20wydawniczy%20w%20liczbach%20tom%2063.pdf
http://wyborcza.pl/7,75517,21664154,63-proc-doroslych-polakow-nie-przeczytalo-w-ciagu-roku-ani.html
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1766497,Rynek-ksiazki-juz-jest-zle-a-bedzie-jeszcze-gorzej
http://zblogowani.pl/raport/2016/blogosfera2016.pdf
https://www.rp.pl/Media-i-internet/305189834-Internauci-coraz-chetniej-kupuja-ksiazki-w-sieci.html
Photo by Min An from Pexels

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Chief Marketing Officer. Od wielu lat związana z branżą internetową. Aktywnie zaangażowana w rynek wydawców i afiliacji.

Najnowsze wpisy

Monetyzuj swoje treści skuteczniej

Tylko kilka minut dzieli Cię to tego, żeby zacząć zmieniać swoich odbiorców w kupujących i zarabiać na prowizjach od sprzedaży.