Spis treści

Galeria WordPress – co musisz wiedzieć?

Wiele blogów i stron internetowych opiera się dziś na systemie WordPress. Galeria zdjęć jest w nim bardzo łatwa do zaimplementowania. Największym atutem WordPressa jest bowiem prostota i przystępność, dzięki którym platforma cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników nieznających języków programowania. Co trzeba mieć na uwadze podczas przygotowywania galerii zdjęć na WordPressie? Przede wszystkim – trzeba wiedzieć, że witryna umożliwia dodawanie zdjęć w typowych formatach plików (jak .jpg, .png czy .gif.).

Co więcej, zdjęcia do galerii dodaje się za pomocą administracji, w zakładce Media lub bezpośrednio z poziomu wpisu. Warto pamiętać, że galeria różni się od cyklu dodanych oddzielnie zdjęć. Zdjęcia w WordPressie pełnią różne funkcje i mogą być wstawiane w dowolnym wpisie albo stronie statycznej. Galerie natomiast są zbiorem zdjęć przedstawianych w formie wizualnych kafelków. Miniaturki mogą być konfigurowane i prezentowane na różne sposoby, aby estetycznie i sprawnie wyeksponować większą ilość grafik w jednym miejscu. Każdy z tych elementów – zdjęcia i galerie – dodaje się na stronę w inny sposób.

Jak zrobić galerię na stronie

Galeria zdjęć na stronie to nic innego jak blok grafik powiązanych ze sobą tematycznie, który zamieszczasz w jednym poście, aby urozmaicić treść na blogu albo zwizualizować omawiane idee.

Oto jak wykonać ją na WordPressie:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego.
  2. Przejdź do sekcji Wpisy lub Strony
  3. Kliknij: dodaj nowy wpis lub stronę/edytuj wpis lub stronę.
  4. Dodaj nowy blok: Galeria.
  5. Wybierz obrazy, które chcesz zamieścić w galerii.
  6. Podczas wyboru obrazów, okrasz je tytułem.
  7. Po dodaniu możesz uzupełnić grafiki opisem.
  8. Ustal kolejność obrazów według własnych preferencji.
  9. W razie problemów skorzystaj z panelu Dodatkowe opcje dla galerii.

Jak widzisz, galeria WordPress jest bardzo łatwa do wdrożenia. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, a dodawane zdjęcia da się modyfikować – np. jeśli chodzi o ich kolejność, podpisy czy rozmiary – na każdym etapie tworzenia galerii. Ponieważ WordPress jest bardzo przyjazny użytkownikowi, w przypadku jakichkolwiek trudności możesz również skonsultować się z samouczkami dostępnymi na oficjalnej stronie platformy.

Galeria – blog oparty na witrynach innych niż WordPress

Choć WordPress stanowi dziś najpopularniejszą platformę do tworzenia stron internetowych, to nie znaczy, że posiada na nie wyłączność. Chcesz wiedzieć, jak zrobić galerię zdjęć na stronie, jeśli Twój blog opiera się na witrynie innej niż WordPress? Możesz skorzystać z wielu bardzo przydatnych narzędzi, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o łączeniu oddzielnych zdjęć w jedną, sprawną galerię. Należą do nich m.in. Galernik, Google Picassa Web Albums, SimpleViewer oraz PhotoFolio.

Programy tego typu są często proste w obsłudze i przeznaczone dla osób, które nie znają się na tworzeniu stron www. Nie wymagają specjalistycznej obróbki zdjęć, a jedynie podstawowego formatu (.png, .jpg czy .tif) i wysokiej jakości grafik. Narzędzia takie są zwykle bardzo instynktowne i – podobnie jak na WordPressie – przeprowadzają użytkownika przez każdy kolejny krok dodawania zdjęć. W krótkich i prostych słowach tłumaczą, co jest wymagane w danym momencie tworzenia galerii. Umożliwiają też przydzielanie grafikom podpisów i atrybutów.

Galeria zdjęć na stronie to bardzo przydatne narzędzie. Da się je łatwo zaimplementować zarówno za pośrednictwem platformy WordPress, jak i wielu prostych w obsłudze programów. Wykorzystaj nasze wskazówki, aby urozmaicić treści na stronie profesjonalnie wykonaną galerią.

Podziel się