Spis treści

Dobry tytuł to podstawa!

W wielu sytuacjach mówi się o tym, jak ważne jest dobre pierwsze wrażenie i podkreśla, że na jego zrobienie mamy tylko jedną szansę. Z tytułami jest podobnie. Bardzo często właśnie na ich podstawie odbiorcy decydują się na zapoznanie z całym artykułem. Jak zatem powinien być on zbudowany? Przede wszystkim musi on zawierać obietnicę jakiejś korzyści – dajemy w ten sposób czytelnikowi sygnał, że w treści znajdzie rozwiązanie swojego problemu. Idealnie sprawdzają się tu tytuły w formie wyliczanek, na przykład: “5 sposobów na…”. Są proste i czytelne, zawierają liczbę, co stanowi duże urozmaicenie, a przy tym nie zdradzają od razu najważniejszych informacji – są jedynie zapowiedzią tego, co znajdzie się w treści.

Wielu autorów przy tworzeniu tytułów sięga po cytaty, gry słowne lub nawiązania do popkultury – takie zabiegi z pewnością dodają atrakcyjności, jednak należy stosować je z wyczuciem i umiarem. Warto również upewnić się, że dla każdego odbiorcy będą one zrozumiałe, a jeśli trzeba – dodać stosowne wyjaśnienie. Dużą skutecznością charakteryzują się również tytuły w formie przestróg, w końcu nikt nie lubi popełniać błędów i każdy będzie szukał sposobu na uniknięcie błędów.

Jak napisać dobry artykuł? – grupa docelowa tekstu

Określenie już na samym początku, do jakich odbiorców ma być skierowany nasz tekst, bardzo pomaga w napisaniu artykułu. Jeżeli dopasujemy styl pisania, formę i język do potencjalnego czytelnika, łatwiej będzie nam zainteresować go prezentowanymi treściami. Podczas tworzenia specjalistycznego artykułu o tematyce medycznej lub technicznej nie możemy używać zbyt swobodnego języka, ponieważ nasze dzieło może zostać uznane za mało wiarygodne i nieprofesjonalne. Oczywiście dopasowanie tekstu do grupy docelowej działa w obie strony – nadmiar fachowego słownictwa w tekstach skierowanych do przeciętnego odbiorcy będzie działać zniechęcająco. Przesycony skomplikowanymi terminami tekst będzie po prostu niezrozumiały.

Polecanym często przy pisaniu tekstów zabiegiem jest tworzenie persony – fikcyjnego wizerunku przeciętnego odbiorcy naszego artykułu. Kreując personę, określamy nie tylko najważniejsze informacje, takie jak wiek, płeć, wykształcenie czy wykonywany zawód. Bardzo pomaga również sięgnięcie nieco głębiej i odpowiedzenie na pytania dotyczące motywacji naszego bohatera, barier, które może on napotkać na swojej drodze, a także szans, jakie otworzy przed nim nowo zdobyta wiedza. Dzięki określeniu grupy docelowej tekstu łatwiej jest napisać dobry, spełniający wszystkie oczekiwania artykuł.

Słowem w sedno – jak pisać zwięźle?

Według zebranych przez Google statystyk przeciętna sesja użytkownika na stronie trwa 30 sekund, jeśli jednak w przeciągu 10 sekund czytelnik nie znajdzie na odwiedzanej stronie informacji, których poszukuje, przejdzie do kolejnej witryny. Jest to wyraźny sygnał, że tworząc artykuły nie należy przesadnie rozwlekać treści. Przydługie wstępy oraz nadmiar niepotrzebnych dygresji mogą sprawiać, że odbiegniemy od pierwotnego tematu na tyle, że nasz odbiorca zniechęci się do dalszego czytania. Unikać należy również długich, wielokrotnie złożonych zdań. Krótkie, zwięźle skonstruowane wypowiedzi, które posiadają dynamiczne formy czasownika i pozbawione są strony biernej, o wiele lepiej skupiają uwagę czytającego.

Dobrą praktyką w pisaniu czytelnych i zwięzłych treści jest również rezygnowanie ze zdań, które nie wnoszą do naszego tekstu żadnej wartości. Poza optycznym wydłużaniem, nie dają one odbiorcy żadnej korzyści. Warto po napisaniu przeanalizować nasz artykuł jeszcze raz, zadnie po zdaniu i usunąć z niego te fragmenty, które nie zawierają ważnych z punktu widzenia czytelnika informacji.

Jak napisać dobry artykuł – odpowiednie formatowanie

Nie od dziś wiadomo, że nic nie zniechęca odbiorcy bardziej niż ściana litego tekstu. Tego błędu bardzo łatwo można uniknąć – wystarczy wprowadzić podział na akapity, zastosować pogrubienia przy najbardziej istotnych fragmentach, a także zastosować elementy, które wizualnie wzbogacają tekst – tabelki, myślniki lub listy wypunktowane. W utrzymaniu zainteresowania czytelnika pomagają również dodatkowe elementy, takie jak grafiki oraz materiały multimedialne, jeśli jednak będzie ich w tekście za dużo, mogą dekoncentrować naszego czytelnika, dlatego nie należy z nimi przesadzać.

Blogi i artykuły poradnikowe to treści, które cieszą się w internecie dużą popularnością. Pomagają one nie tylko czytelnikom, dostarczając przydatnych informacji, ale również samym witrynom, poprawiając pozycje strony w wyszukiwarce i zwiększając szanse na nowe wyświetlenia.

Podziel się