Jak pozyskać ruch na swojej stronie?

Spis treści

Jeśli stworzyłeś platformę, na której zamierzasz zarabiać, naturalnym jest, że chciałbyś, by był na niej duży ruch. To logiczne: im więcej osób odwiedzi twoją stronę, tym więcej osób zapozna się z dostępnymi na niej treściami i zależnie od tego, jakiego rodzaju jest ta witryna, w większej liczbie zapewnią ci zysk – klikną w reklamę, skorzystają z rabatu, kupią sugerowany produkt. Jest wiele serwisów, które oferują krótki, darmowy, lecz nie najlepszy jakościowo kontakt odbiorcy z reklamą naszej strony. Trwa on kilka, może kilkanaście sekund, podczas których musimy go sobą zainteresować. Są to na przykład EasyHits4U.com, TraffBoost czy Mega-Surf.pl. Teoretycznie taki krótkofalowy skok odwiedzin naszej strony jest korzystny, ponieważ „podbija” nasze statystyki i pozytywnie wpływa na jej popularność, jednakże ma więcej wad, niż zalet. Przede wszystkim, niemalże niemożliwe jest, by zainteresować odbiorcę w parę sekund. Poza tym, tego typu platformy działają w systemie „kliknięcie za kliknięcie”. Jeśli obejrzymy dwadzieścia reklam, tyle samo naszych zostanie wyświetlonych przez kogoś innego. To bardzo czasochłonne zajęcie, które w dodatku jest zwykle bezcelowe, ponieważ taka „kampania” prawdopodobnie nie trafi do odbiorcy, który może być nią potencjalnie zainteresowany. Z drugiej strony, jeśli nie mamy budżetu, możemy dać szansę tego typu usługom. Kosztuje to nas jedynie nasz czas, a szanse na trafienie do kogoś, choć minimalne, jednak są. Zresztą, zawsze mamy pewność, że przynajmniej „podskoczy” nam liczba odwiedzin w statystykach.

Dużo lepszym jakościowo ruchem jest ten, który sprowokujemy dobrowolnie, za pomocą dobrych jakościowo treści. Zbawienny może okazać się dobry content. Jeśli już stworzyliśmy sporo materiałów i wciąż nie mamy tego efektów, to znak, że powinniśmy je dopracować. Być może zaniedbany został feedback? Jest prawie tak ważny, jak same materiały, które publikujemy – chodzi nam przecież o komunikację z odbiorcą. Tylko wtedy stanie się nam lojalny i będzie wracał na naszą stronę regularnie. Bardzo istotny jest też poziom naszego contentu. Jeśli są to teksty, powinny być napisane z zachowaniem pełnej kultury języka, a przede wszystkim ciekawie i bezbłędnie. Nic chyba nie jest tak rażące i zniechęcające dla czytelnika, jak błędy ortograficzne, powtórzenia czy zbyt mała różnorodność fraz. Jeżeli publikujemy ilustracje czy filmy, powinny być w odpowiednio wysokiej rozdzielczości, najlepiej w jakości HD. Nie powinny także zajmować zbyt wiele czasu odbiorcy. Dzięki dobrym treściom zadbamy też SEO, co bezpośrednio wpłynie na liczbę wyświetleń, a w konsekwencji ruch na stronie. Jeśli zaś korzystasz z WordPressa, możesz zainstalować wtyczkę Yoast SEO, który również pomoże ci w optymalizacji witryny i samego contentu.

Kolejną ważną kwestią jest budowanie personal brandingu, czyli własnej marki. Jeśli będziemy znani i cenieni w danej grupie odbiorców, wejdą na naszą stronę choćby po to, by zobaczyć, co mamy do powiedzenia. Rozwijanie się w tym zakresie jest dużo łatwiejsze, gdy działa się na wielu platformach jednocześnie: prowadzi się bloga, kanał na Youtube czy fanpage na kilku portalach społecznościowych. Staraj się być wszędzie, ale rozważnie dobieraj słowa. Pamiętaj, że Internet nie zapomina, dlatego szczególnie troskliwie dbaj o swój wizerunek w sieci. Dlatego nie krytykuj zbyt ostro innych; możesz mieć własne zdanie, ale wyrażaj je z zachowaniem kultury, bez narzucania go innym. Jeśli już chcesz ocenić kogoś negatywnie, bądź transparentny, lecz konstruktywny. W innym wypadku nie będziesz odbierany pozytywnie i prędzej stracisz odbiorców, aniżeli ich zyskasz.

Jeśli nie chcesz czekać zbyt na rezultaty i w dodatku masz fundusze, które możesz i chcesz przeznaczyć na to, by liczba wyświetleń wzrosła, możesz skorzystać z płatnych sposobów, na przykład z linków sponsorowanych, oferowanych przez Google AdWords. Wystarczy stworzyć listę słów kluczowych według grup tematycznych powiązanych z twoją stroną, by ruch wzrósł nawet o kilka procent. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, których witryny są już dość popularne, lecz pragną jeszcze większej grupy odbiorców. Dobrym pomysłem jest także współpraca z blogerami lub innymi influencerami. W ten sposób możemy skorzystać z np. artykułów sponsorowanych i reklam natywnych, które podobnie jak AdWords, także mają bardzo duży wpływ na konwersję i w ogóle ruch na naszych witrynach. Ciekawym narzędziem jest też częściowo bezpłatny SEMSTORM, który nie tylko analizuje ruch na stronie, lecz także porównuje go z innymi witrynami i odnajduje frazy z potencjałem ruchu. Jego dużym atutem jest też baza polskich słów kluczowych – aż 400 mln. Inną pomocną platformą jest SimiliarWeb, który także obserwuje ruch, a zebrane informacje przedstawia w statystykach. Możemy dowiedzieć się, jak wiele osób odwiedziło naszą witrynę, jaki był poziom ich zaangażowania czy jakie są ich zainteresowania i preferencje.

Istotne jest nie tylko to, co publikujesz na stronie i gdzie (czy też: w jaki sposób) ją reklamujesz. Ważny jest również sposób, w który to robisz. Być może nie potrzebujesz wielkich zmian czy kampanii. Staraj się być regularny w tym, co robisz. Stwórz plan działania i skrupulatnie pilnuj jego realizacji. Umieść stopkę z odnośnikiem do swojej strony na profilu forum branżowego, na którym jesteś aktywny. Komentuj inne blogi. Wrzucaj linki na swoją stronę wszędzie, gdzie nie będzie to zbyt natarczywe. A przede wszystkim: nie rób niczego na siłę i daj się znaleźć. To zaowocuje szybciej, niż myślisz.

Źródła: whitepress.pl, jpmmarketing.pl
Zdjęcie: stock.adobe.com

Podziel się