Jak wybrać motyw dla swojego bloga

Spis treści

WordPress – motywy. Czym one są?

Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z tym tematem, to zapewne zastanawiasz się, czym właściwie są wspomniane motywy. Spieszymy z odpowiedzią! Motywy do WordPressa to nic innego jak zbiór arkuszy stylów czy szablonów, które służą wielu blogerom do projektowania wyglądu ich stron. Wyrażenie „projektowanie strony” również Cię przeraża? Uspakajamy – z motywami WordPress nie musisz być wyszkolonym projektantem potrafiącym używać kodów. Bez specjalistycznej wiedzy stosunkowo szybko i w prosty sposób odmienisz wygląd swojej witryny (na przykład strony blogowej), tak aby wyglądała ona profesjonalnie i estetycznie, a także, żeby swoim wyglądem zachęcała do czytania zawartych na niej treści.

Płatny czy darmowy motyw WordPressa?

Zazwyczaj, to co bardziej ekskluzywne i bardziej premium zawsze jest droższe – taka sama zasada funkcjonuje również w Internecie. Co prawda bez problemu możesz dobrać do swojej witryny darmowy motyw WordPress, jednak warto wiedzieć, że na internetowym rynku funkcjonują również płatne opcje. Czym się różnią od tych dostępnych dla wszystkich, czyli bezpłatnych? Motywy do WordPressa, za które trzeba zapłacić są zaprojektowane przez projektantów lub firmy zajmujące się projektowaniem stron internetowych. Dzięki temu motywy te są wyposażone w lepsze funkcje, a także są na bieżąco aktualizowane. Brzmi nieźle, to prawda. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z blogowaniem i Twój budżet jest ograniczony, to z powodzeniem możesz postawić na jeden z darmowych motywów – a jest ich naprawdę cała masa!

Najlepsze motywy WordPress – gdzie ich szukać?

Skoro już wiesz, czym jest motyw WordPress, na pewno pojawiło się w Twojej głowie kolejne pytanie, tym razem o to, gdzie ich właściwie szukać? Ta kwestia również nie jest jednak jakoś specjalnie zawiła – motywy do WordPressa bez większego problemu znajdziesz w Internecie. Pierwszym miejscem, w które najlepiej się udać jest oficjalna strona internetowa WordPress, motywy występują tam bardzo licznie zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Na wordpress.org znajdziesz dosłownie tysiące gotowych wzorów i stylów, o różnym układzie, dzięki którym będziesz mógł dostosować wygląd swojej witryny do treści, która jest na niej publikowana. Oficjalna strona WordPress oferuje Ci rekomendacje motywów zgodnie z Twoim wyszukiwaniem, dzięki czemu dobór idealnego nie jest trudny.

Jak wybrać motyw dla bloga? Pamiętaj o swoich potrzebach

Podczas procesu projektowania witryty blogowej, warto na samym początku zdefiniować swoje potrzeby, a także to, jaki cel ma mieć Twój blog. Takie przemyślenia z pewnością pomogą określić to, jaki motyw WordPress będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Warto się również zastanowić, czy treści zamieszczone na blogu będą jedynie tekstem, czy blog będzie nastawiony na multimedia, takie jak zdjęcia i filmy – wówczas bowiem motyw musi być dostosowany funkcjonalnością do tego typu treści. Oczywiście, podczas wyboru motywu dla bloga istotne są także walory estetyczne – Twój blog ma być funkcjonalny, interesujący, ale również zachęcający wyglądem, który z kolei nie będzie przytłaczał treści. W tej kwestii warto postawić na minimalizm.

Responsywność i szybkość motywu ma wielkie znaczenie

Twój blog ma się podobać nie tylko Tobie, ale również Twoim czytelnikom. Przeglądając więc zarówno płatne, jak i darmowe motywy WordPress warto zwrócić uwagę na to, czy dany motyw jest responsywny, czyli czy dostosowuje on swój wygląd do ekranów na różnych urządzeniach. To z pewnością wpłynie na odbiór Twojego bloga przez czytelników. Kolejnym aspektem, który powinien zwrócić Twoją uwagę, gdy decydujesz się na dany motyw WordPress, jest jego szybkość, płynność przewijania zawartych na blogu treści także ma ogromny wpływ na to, jak blog będzie postrzegany przez czytelników i jakie emocje będzie wśród nich wywoływać. Chcesz przecież, żeby czytelnicy wracali do Ciebie jak najczęściej. Musisz wiedzieć, że niektóre z motywów WordPress ze względu na to, jak są zakodowane, mogą bardzo spowalniać działanie bloga, warto więc sprawdzić to jeszcze przed instalacją.

Najlepsze motywy WordPress to takie, które są zgodne z wieloma przeglądarkami

Blog to nie tylko treść, to także, chociażby, komentarze Twoich czytelników, dla których Twoje miejsce w sieci powinno być przyjazne. O co chodzi? A o to, aby wybrany przez Ciebie motyw WordPress był zgodny z wieloma przeglądarkami. Zgodność motywu z przeglądarkami znacząco wpływa na komfort użytkowników Internetu, którzy odwiedzają Twojego bloga, warto przed instalacją przeprowadzić szybki test – wystarczy, że wypróbujesz dany motyw w kilku najpopularniejszych przeglądarkach, takich jak na przykład Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer – powodzenie testu oznacza, że wybrany przez Ciebie motyw WordPress jest zgodny z nimi, a Twoi czytelnicy w wygodny sposób i bez zakłóceń będą mogli przeglądać treści z Twojego bloga.

Opinie – sprawdź, co myślą inni

Wszystko, co kupujesz i oglądasz w Internecie posiada opinie – podobnie jest z WordPress, motywy na oficjalnej stronie wybrane przez innych blogerów są opatrzone ich ocenami i opiniami, które mogą dać Ci realny obraz tego, jak dany motyw WordPress sprawdza się jeśli chodzi responsywność, płynność czy działanie poszczególnych funkcji. Czytając opinie innych użytkowników, oszczędzasz swój czas na testy działania motywów, warto więc je przejrzeć przed instalacją. Powodzenia w poszukiwaniach!

Podziel się