Jak zarabiać na blogu książkowym?

Spis treści

Bądź aktywny w Internecie

Mimo że książki traktowane są w nieco inny sposób niż towary pierwszej potrzeby, w tym sektorze również bardzo mocno zarysowały się trendy. Prowadząc bloga powinniśmy zainteresować się również innymi kanałami social media, takich jak modny obecnie Instagram, gdzie możemy zamieszczać estetyczne zdjęcia polecanych książek. W ten sposób dotrzemy do większej liczby czytelników, a przy okazji stworzymy siatkę wzajemnego linkowania. Warto zwiększyć swoją aktywność w sieci również poprzez komentowanie innych blogów czy udzielanie się na grupach i forach. Im więcej osób zobaczy nasz post, tym większa szansa na pozyskanie stałego czytelnika.

Tworząc bloga czytelniczego, nie zapominajmy również o najnowszych trendach. Poradniki w formie video, dobrze dobrane zdjęcia czy infografiki pomogą nam zwiększyć ruch na stronie. Wartościowy content to król marketingu!

Wśród recenzowanych książek powinny znaleźć się nie tylko te, które najbardziej nas interesują, ale również nowości. Kluczem do sukcesu jest systematyczność – aby zwiększyć efektywność naszej strony, zamieszczajmy na niej różne ścieżki narracyjne. Mogą to być poradniki, przegląd najnowszych pozycji danego wydawnictwa, seria nowo odkrytych klasyków czy pomysły na prezenty.

Postaw na Google AdSense

Google AdSense jest jedną z najłatwiejszych w obsłudze form reklamy. Jak to działa? Wystarczy, że podamy miejsce, w którym na stronie może znaleźć się reklama – resztą zajmie się Google, dopasowując komunikat do naszej strony. Google wyliczy również stawkę, jaką dostaniemy, gdy ktoś kliknie na naszą reklamę. Rejestracja w systemie trwa kilka minut, natomiast samo umieszczenie reklamy na blogu również nie jest trudne – wystarczy wkleić na stronę krótki kod HTML.

Aby dodatkowo wspomóc AdSense, a przy tym zwiększyć poziom sprzedaży, warto maksymalnie zintegrować reklamę z tłem naszego bloga. Tło, czcionka lub całkowite usunięcie ramek sprawi, że komunikat reklamowy będzie wyglądał naturalnie dla czytającego. Reklama powinna znajdować się w widocznym miejscu, warto również dopasować jej treść do contentu zamieszczonego na stronie – im większa zgodność z opublikowanym postem, tym większa szansa na dokonanie zakupu, czyli nasz zysk. Plusem AdSense, poza generowaniem stałego przychodu, jest także to, że to usługa dostępna dla każdego (nie musimy mieć określonego poziomu ruchu na stronie, by zarejestrować się w programie). Co więcej, jeśli prowadzimy firmę, AdSense może stać się przydatny – wykazując przychody pochodzące z tej usługi, uzasadnimy wydatki związane z prowadzeniem bloga.

Współpracuj z wydawnictwami i księgarniami

Gdy nasza strona generuje duży ruch, a ponadto mamy grono stałych czytelników, warto pomyśleć o współpracy z wydawnictwami. Mniejsze blogi mogą zwrócić się do wydawnictwa lub księgarni z propozycją współpracy barterowej – w ten sposób będziemy mogli otrzymywać najnowsze publikacje za darmo, reklamując przy tym naszego partnera. W ramach współpracy można również zamieszczać na blogu konkursy i materiały wydawnictwa, które pozwolą nam zwiększyć zasięgi. Ten model współpracy jest bardzo rozpowszechniony wśród blogerów.

Gdy nasz blog znajduje się na szczycie rankingu najpopularniejszych w swojej kategorii, nasza współpraca z wydawnictwami może wyglądać zupełnie inaczej. Wówczas, w zamian za reklamę, otrzymujemy klasyczne wynagrodzenie. Najpopularniejsze modele współpracy to m.in. płatność za liczbę wyświetleń reklamy lub płatność uzależniona od efektu (w tym przypadku rozliczamy się za pozyskane dane klienta bądź sprzedany przez naszą stronę produkt). Ten model polecany jest doświadczonym blogerom – wymaga zdolności analitycznych oraz umiejętnego poprowadzenia i rozliczenia kampanii.

Zapisz się do programu afiliacyjnego

Mimo że sieci afiliacyjne często postrzegane są jako trudne w obsłudze, na rynku pojawia się coraz więcej programów oferujących proste, efektywne rozwiązania. Zapisując się do sieci afiliacyjnej zyskujemy dostęp do dużej ilości partnerów, w tym czołowych wydawnictw, księgarni czy sklepów z e-bookami. Jedną z zalet afiliacji jest możliwość dowolnej konfiguracji reklamy – możemy ją spersonalizować tak, by idealnie współgrała z wyglądem i zawartością naszego bloga. Co więcej, programy afiliacyjne udostępniają szereg formatów reklamowych, takich jak mini porównywarki cen, banery oraz widżety.

Zaletą programów partnerskich jest również to, że bywają one pomocne dla naszych odbiorców (a więc nie są postrzegane jako nachalna reklama!). Wzbogacając naszą stronę o dopasowany widżet z produktami opisywanymi w poście, upraszczamy proces zakupowy – zainteresowany czytelnik nie musi szukać produktu w wyszukiwarce, ponieważ umożliwiamy mu zakup bezpośrednio z pozycji bloga. Najczęściej sieci afiliacyjne rozliczają się z wydawcami w modelu CPS, czyli oddając im procent ze sprzedaży.

Mimo że branża księgarska nie należy do najbardziej popularnych, nadal możemy zarobić na prowadzeniu bloga o książkach. Prowadząc własną stronę musimy jednak pamiętać o cierpliwości – budowanie zasięgu i stałej bazy odbiorców zajmuje dużo czasu, lecz zdecydowanie w dłuższej perspektywie okazuje się opłacalne.

Podziel się