Jak zrobić kopię bloga?

Spis treści

Umiejętnie skonstruowane wpisy czyta się szybko i przyjemnie, ale ich przygotowywanie często oznacza dla twórcy godziny ciężkiej pracy. Wykonując backup bloga upewniamy się, że w niespodziewanych sytuacjach, takich jak atak hakerski, awaria hostingu czy zamknięcie platformy blogowej, czas i siły poświęcone na tworzenie treści nie pójdą na marne. Takie zabezpieczenie pozwala nie tylko ocalić stworzone wcześniej wpisy. Kopia zapasowa pozwoli nam zachować również wcześniejsze ustawienia, wygląd naszej witryny a nawet niezwykle cenne komentarze czytelników. Wygenerowane w czasie backupu bloga pliki można z powodzeniem przechowywać na dysku i w razie potrzeby użyć ich w trakcie przenoszenia bloga na nowy adres lub odzyskiwania danych po awarii.

Kopia zapasowa bloga – od czego zacząć

Tworzenie backupu danych może wyglądać inaczej, w zależności od platformy, na której blog jest prowadzony. Większość z nich, w tym również jedna z najpopularniejszych – WordPress, oferuje swoim użytkownikom wygodną i prostą metodę. Wystarczy w ustawieniach lub narzędziach witryny znaleźć opcję “Eksportuj”. Podczas tworzenia kopii możemy zdecydować, czy chcemy zachować wszystkie dane (wpisy, komentarze itd.) czy wybrać poszczególne, na przykład z danego przedziału czasowego lub stworzone przez określonego autora. Po kliknięciu w przycisk akcji dostajemy możliwość zapisania pliku na dysku w formacie XML lub też zostaje on wysłany na nasz adres mailowy. Analogicznie, w trakcie wczytywania kopii zapasowej musimy wybrać opcję “Import” i wybrać stworzony wcześniej plik backupu.

Platforma WordPress daje także możliwość zapisania do pliku zgromadzonej biblioteki multimediów. Proces wygląda bardzo podobnie, jedyna różnicą jest rozszerzenie otrzymywanego pliku.

Nie wiesz, jak zrobić backup bloga w WordPress? Skorzystaj z wtyczek

W przypadku twórców, którzy bloga prowadzą w oparciu o własny hosting i korzystają z oprogramowania WordPress do tworzenia kopii zapasowej danych, może okazać się, że potrzebne są dodatkowe rozszerzenia. Na rynku nie brakuje zarówno darmowych, jak i płatnych narzędzi do backupu. Wartą podkreślenia zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – wtyczki posiadają intuicyjną obsługę, są regularnie aktualizowane i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt różnych języków. Do większości z nich dostępne są również poradniki, dzięki którym nawet osoby nie posiadające zaawansowanej wiedzy technicznej będą w stanie stworzyć zapasową kopię swojego bloga i zabezpieczyć dane przed utratą. Do najpopularniejszych wtyczek WordPress należą UpdraftPlus, All-in-One WP Migration oraz BackWPUp.

Kopia zapasowa bloga – metoda tradycyjna

Osoby, które posiadają nieco lepiej rozwinięte umiejętności techniczne, mogą spróbować również tradycyjnej metody backupu danych. Struktura bloga opiera się na dwóch głównych składnikach – kodowanych plikach, które odpowiadają między innymi za wygląd witryny, oraz na bazach danych MySQL, które przechowują posty, komentarze oraz pozostałą zawartość widoczną na stronie. Kopie zapasowe obu tych składników wykonuje się oddzielnie.

Bazy danych nie są widoczne w głównym katalogu plików, dlatego konieczne będzie skorzystanie z zewnętrznego oprogramowania. Przykładem przystępnego narzędzia może być PHPMyAdmin, które pozwala na tworzenie baz danych, a także edycję ich zawartości. Po uruchomieniu programu i wybraniu z bocznej listy bazy danych dotyczącej WordPress, wystarczy jedynie kliknąć w zakładkę Export. W kolejnym oknie wybieramy opcję zapisu szybkiego lub wybiórczego, zaznaczamy format SQL i potwierdzamy akcje przyciskiem GO. Plik backupu bloga, który zostanie wygenerowany, możemy zachować w dowolnym miejscu na dysku.

Jeżeli chodzi o pliki kodujące strukturę witryny, ich kopię zapasową robi się poprzez programy pełniące funkcję klienta FTP. Do najpopularniejszych, a przy tym dostępnych bezpłatnie i charakteryzujących się prostą obsługą, należy FileZilla. Foldery dotyczące witryny WordPress, które należy pobrać, oznaczone będą skrótem wp (wp-admin, wp-contents, wp-includes).

Niezależnie od formy i zawartości witryny każdy właściciel bloga, któremu zależy na bezpieczeństwie swoich danych, powinien regularnie wykonywać backup. Czynność ta nie jest czasochłonna, a kopia bazy danych może ustrzec przed wieloma przykrymi niespodziankami. Widok rosnącej liczy odwiedzin czy pojawiających się komentarzy czytelników, to dla każdego internetowego twórcy powód do dumy, dlatego tym bardziej szkoda byłoby zaprzepaścić pracę włożoną w powstawanie bloga.

Podziel się