Jakie wtyczki są popularne na WordPressie?

Spis treści

1. Akismet

Ta wtyczka pozwoli na przefiltrowanie komentarzy pod kątem spamu, a także na przejrzenie zawartych w nich treści. To jedno z najlepszych tego typu narzędzi. Stworzyły ją te same osoby, które projektowały WordPressa, co przemawia za jej wysoką jakością. Jej dużym atutem jest to, że jest już zainstalowana wraz z aktualną wersją tej platformy – należy ją jednak aktywować. W tym celu potrzebny jest klucz API, który można pobrać po zarejestrowaniu się na oryginalnej, anglojęzycznej stronie WordPressa. Następnie wystarczy wpisać go w ustawienia wtyczki i gotowe.

Popularność*: ponad 3 miliony aktywnych instalacji
Ocena*: 5 gwiazdek

2. Contact Form 7

Dodatek, który pozwala na bezproblemowe stworzenie formularzy kontaktowych. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki niemu można wygenerować także inne podobne elementy, np. stronę konkursową dla odwiedzających bloga.

Popularność*: ponad 3 miliony aktywny
Ocena*: 4,5 gwiazdki

3. Smush Image Compression and Optimization

To narzędzie pozwala na zmianę optymalizację i kompresję umieszczanych na stronie internetowej zdjęć. Dzięki niemu można dowolnie modyfikować kształty. Przydaje się szczególnie w przypadku blogów, na których jest zwykle bardzo dużo treści. Sama wtyczka jest prosta w obsłudze i całkowicie bezpłatna.

Popularność*: ponad 800 milionów aktywnych instalacji
Ocena*: 5 gwiazdek

4. Google Analytics

Najbardziej znana platforma do prowadzenia statystyk może być wygodniejsza dla prowadzących stronę na WordPressie. O użyteczności Google Analytics wie prawie każda osoba prowadząca sklep internetowy, choć w przypadku bloga sprawdza się niewiele gorzej – poza pomiarem czynnika konwersji i wielkości sprzedaży, może dać wgląd w to, kto odwiedza stronę czy bloga w czasie rzeczywistym, a także analizować treści. To może pomóc w określeniu, co najbardziej podoba się naszej niszy.
By zainstalować Google Analytics na stronie zbudowanej na WordPressie, można skorzystać z kilku różnych wtyczek. Najbardziej popularne z nich to Google Analytics udostępnione przez Share This (b) oraz Google Analytics for WordPress by MonsterInsights udostępnione przez wspomniane w nazwie Monster Insights (a).

Popularność*: (a) ponad milion aktywnych instalacji/(b) ponad 600 tysięcy aktywnych instalacji
Ocena*: (a) 4 gwiazdki/(b) 3 gwiazdki

5. Autoptimize

Dzięki temu narzędziu łatwiej będzie zoptymalizować prowadzoną stronę, niezależnie od jej przeznaczenia i formy. Jego obsługa obejmuje skrypty i style, ciasteczka i kod HTML. Oferuje także rozwinięte opcje ustawień i szczegółowy interfejs API, co pozwala na pełne modyfikacje w tym względzie.

Popularność*: Ponad 300 tysięcy aktywnych instalacji
Ocena*: 4,5 gwiazdki

6. Slideshow Gallery

Wtyczka, dzięki której można stworzyć galerię zdjęć w typie slideshow, czyli taką, w której wszystkie zdjęcia można przeglądać naraz; tak, jakby były w jednym pliku. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla właścicieli blogów i portali. Pozwala na pełną personifikację powstających albumów.

Popularność*: ponad 30 tysięcy aktywnych instalacji
Ocena*: 4,5 gwiazdki

7. Gator Cache

Dodatek, który wspiera zarządzanie pamięcią podręczną stron i plikami wymiany. Jego dużą zaletą jest to, że aktualizuje się automatycznie. Twórca oferuje ponadprzeciętną jakość ciasteczek. Wtyczka jest kompatybilna z wieloma innymi narzędziami.

Popularność*: ponad 2 tysiące aktywnych instalacji
Ocena*: 5 gwiazdek

8. BUY.BOX

To narzędzie pozwala na umieszczenie miniporównywarki cenowej w dowolnym miejscu strony internetowej czy bloga. Pozwala na zyskanie prowizji od sprzedaży produktów dopasowanych tematycznie do portalu. Nie niesie za sobą żadnych zobowiązań z punktu widzenia wydawcy. Ponadto, jest do atrakcyjna funkcjonalność dla odwiedzających naszą stronę, ponieważ pozwala im od razu sprawdzić, gdzie i za ile kupią opisywany przez nas produkt.

Popularność*: ponad 100 aktywnych instalacji
Ocena*: 5 gwiazdek

9. SEO Ready Links Export

Ciekawy dodatek, dzięki któremu można wydrukować listę wszystkich stron i postów istniejących na stronie. Takie zebranie wszystkich odnośników naraz może pomóc w ich korzystnym kojarzeniu (szczególnie w przypadku prowadzenia bloga) lub też wykrywaniu błędów.

Popularność*: ponad 100 aktywnych instalacji
Ocena*: 5 gwiazdek

* Zarówno stopień popularności, jak i ocena zostały zaczerpnięte z polskiej strony WordPressa (pl.wordpress.org). Na oba faktyczny wpływ mają użytkownicy tej platformy software.

Wszystkie te wtyczki, choć wygodne i ciekawe, mogą być bardziej lub mniej użyteczne w przypadku konkretnego bloga czy portalu. Dlatego zawsze należy dobrze przemyśleć, czy dane narzędzie ma jakąś faktyczną funkcję na stronie, co pozwoli na uniknięcie bałaganu i zasypanie strony niepotrzebnymi dodatkami.

Podziel się