BUY.BOX

O WordPressie słów kilka, czyli jak założyć witrynę po raz pierwszy. Miniporadnik

Jakie wtyczki są popularne na WordPressie?

Możemy śmiało powiedzieć, że WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią. Powstał z myślą o blogach, jednak równie dobrze za jego pomocą możemy zaprojektować stronę World Wide Web, a nawet serwis internetowy. Jak widać, jego możliwości są ogromne i co ważne, jest przy tym bezpłatny. Mimo tego, że jest dość intuicyjny, wymaga pewnych umiejętności. Jeśli zajmujesz się nim po raz pierwszy, możesz czuć się zagubiony. Na szczęście masz ten poradnik – szybko przekonasz się, że WordPress nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać.

By zacząć pracę z WordPressem, musisz ściągnąć plik z systemem z oficjalnej strony, np. www.wordpress-polska.pl lub bezpośrednio z www.wordpress.org. Twórcy szczycą się pięciominutową instalacją, lecz jeśli robisz to po raz pierwszy, może ci to zająć około godziny, zarezerwuj więc na to chwilę czasu. Możesz też skorzystać z ogólnoświatowego www.wordpress.com i założyć stronę bez instalacji (zdj. niżej). W tym poradniku skupimy się jednak na tradycyjnej opcji dostępnej na polskojęzycznej stronie.

Źródło: wordpress.com

Zanim przejdziemy do dokładniejszego opisu, poniżej umieśćmy kilka słówek i definicji, które mogą się przydać w dalszej części tekstu i przy pracy z tym systemem w ogóle:

BOM – ang. Byte Order Mark, tj. znak niedrukowalny używany w kodowaniu znaków, który ma za zadanie informować, jak ustawić bajty, by odczytać kod.
CMS – skrót od Content Management System, pol. system zarządzania treścią. Ten skrót często pojawia się w tekstach o WordPressie, ponieważ taki właśnie ma status. Nie jest po prostu skryptem do blogowania.
Domena – po prostu adres naszej strony internetowej. Możemy wybrać gotową domenę
FTP – ang. File Transfer Protocol , tzn. protokół transferu plików. Umożliwia dwukierunkowe przesyłanie plików typu klient-serwer.
Hosting – udostępnienie przez dostawcę usług internetowych określonej części dysku twardego pod pliki tworzące treść strony WWW. Jeśli nie mamy serwera, musimy wykupić hosting, chyba że chcemy korzystać z darmowego zapewnionego przez WordPress, chyba że decydujemy się na gotową subdomenę..
MySQL – system zarządzający bazami danych, który jest stosowany w WordPressie.
PHP – język programowania, również użyty w WordPressie. Spokojne, nie musisz go znać, by pracować w tym systemie.

Kiedy podstawy zostały wyjaśnione, przejdźmy do konkretów. Jak zainstalować WordPress?

✅ KROK PIERWSZY

Jeśli masz serwer/hosting, upewnij się, że twój PHP i MySQL mają odpowiednie parametry. Dla WordPress 2.9 – 3.2 PHP powinno być w wersji 4.3 lub nowszej, a dla WordPress 3.2 przynajmniej 5.2.4. Z kolei MySQL musi być analogicznie w wersjach 4.1.2 (albo jeszcze późniejszej) i 5.0.15 i dalszej. Nie wiesz, jak to sprawdzić? Wystarczy spytać administratora serwera.

Jeśli zdecydowałeś się na prowadzenie subdomeny z hostingiem w komplecie, nie musisz się tym przejmować.

Uwaga: nie instaluj starszej wersji niż WordPress 2.9, ponieważ może okazać się niekompatybilna z szablonami i wtyczkami.

✅ KROK DRUGI

Ściągnij system ze strony www.wordpress-polska.pl lub pl.wordpress.org. Pod drugim odsyłaczem masz także odnośniki do polskojęzycznej wersji.

Źródło: wordpress-polska.pl

Źródło: pl.wordpress.org

✅ KROK TRZECI

Rozpakuj ściągnięty plik i wyślij go w serwer. Klienta FTP musisz wybrać samodzielnie. Pamiętaj o wybraniu swojej domeny!

✅ KROK CZWARTY

Przygotuj do instalacji system WordPress. Możemy to zrobić dwojako – bez edytowania niczego (wtedy ryzykujemy tym, że nie na każdym serwerze zadziała) lub z edycją pliku wp-config-sample.php.

By zmienić ten plik, musisz skopiować go na swój komputer i zmienić jego nazwę na wp-config.php. Wtedy możesz już go swobodnie modyfikować w edytorze, który obsługuje kodowanie UTF-8 bez BOM. Później musisz odnaleźć nazwy: bazy danych, użytkownika MySQL, a także hasła i nazwy hosta do niego, by uzupełnić je o dane z twojego serwera.

Inną rzeczą, którą możesz zmienić, są unikalne klucze uwierzytelniania. Nie musimy tego robić samodzielnie, możemy skorzystać z tych dostępnych pod tym linkiem.

Uwaga: Jeśli tego nie potrafisz, skontaktuj się z administratorem serwera lub po prostu skorzystaj z możliwości instalacji bez zmian.

✅ KROK PIĄTY

Zainstaluj WordPress zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, zaloguj i ciesz się swoim nowym WordPressem.

Inne rzeczy, które powinieneś wiedzieć o WordPressie

Na stronie pl.wordpress.org masz dostęp do polskojęzycznego wsparcia technicznego i forum. Jeśli nie będzie w stanie ci pomóc, zawsze pozostaje Ci anglojęzyczne forum dyskusyjne, które prowadzi WordPress na codex.wordpress.com.
Większość z kilkunastu tysięcy wtyczek i szablonów jest dostępna bezpłatnie.
Obrazy, które wysyłamy są nieco niższej jakości niż wyjściowa.
Nieoficjalnie z WordPressem działają też inne bazy danych, takie jak SQLite czy MS SQL, jednak nie są wspierane przez WordPressa i korzystanie z nich jest na własną odpowiedzialność.

To już koniec tego skrótowego poradnika. Teraz jesteś już WordPressowym ekspertem – gratuluję!

Źródła: pl.wordpress.org, codex.wordpress.com, wordpress-polska.pl, wpzen.pl,wikipedia.org jakicmswybrac.pl, api.wordpress.org

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Waldemar Sadowski

Waldemar Sadowski

CEO. Z wykształcenia inżynier i ekonomista. Od kilkunastu lat aktywnie związany z branżą e-commerce i e-marketingu. Wielki pasjonat nowych technologii.

Najnowsze wpisy

Monetyzuj swoje treści skuteczniej

Tylko kilka minut dzieli Cię to tego, żeby zacząć zmieniać swoich odbiorców w kupujących i zarabiać na prowizjach od sprzedaży.