Skąd brać pomysły na wpisy blogowe?

Spis treści

Pomysły na bloga ze statystyk?

Raporty to kopalnia cennej wiedzy. Dokonując analizy ruchu na stronie można dowiedzieć się o tym, co interesuje czytelnika, jakim sposobem trafił on na daną witrynę, co go konkretnie zaciekawiło i ile czasu spędził na czytaniu wpisu. Jeśli zatem zastanawiamy się, o czym napisać post na blogu, przejrzyjmy statystyki, a z pewnością do głowy przyjdzie jakiś pomysł. Można do tego wykorzystać liczne darmowe lub płatne programy i wtyczki, które wygenerują konkretny raport zawierający ważne dla funkcjonowania strony dane.

Fajne posty na bloga od… konkurencji

Większość ciekawych tematów wartych opowiedzenia została już gdzieś, kiedyś i przez kogoś opisana. Wykorzystajmy to zatem, ale w twórczy sposób. Konkurent poruszył na blogu fajny temat, lecz naszym zdaniem nie wyczerpał go w całości? A może jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie i chcielibyśmy dodać coś ciekawego lub przedstawić inny punkt widzenia? Monitorowanie zachowania konkurencji może przynieść nam kilka fajnych pomysłów na własne wpisy lub też, co równie ważne, uchronić nas przed powielaniem tych samych tematów.

Śledzenie trendów

W obecnych czasach życie toczy się w dużej mierze w mediach wirtualnych. To tu powstają nowe trendy i to tu najszybciej uzyskujemy informacje na interesujący nas temat. Ciekawe pomysły na bloga mogą zatem wynikać z analizy zachowania użytkowników największych portali społecznościowych. Sprawdźmy, co jest teraz „na topie” i wykorzystajmy tę wiedzę przy pisaniu kolejnego posta. Można to zrobić samodzielnie, przeglądając po prostu najbardziej popularne wyniki wyszukiwania czy też śledząc nowinki na blogach branżowych, jak również wykorzystać w tym celu specjalistyczne oprogramowania, które stworzą raport zawierający wszystkie dane.

Wsłuchanie się w głos czytelników

Czasem fajne tematy na posty na bloga mogą nam podsunąć sami internauci. Wystarczy, że ich o to zapytamy. Można stworzyć osobny wpis pt. „o czym chcielibyście usłyszeć/porozmawiać” i załączyć kilka wstępnych koncepcji czy też pod koniec któregoś z tekstów zadać takie pytanie – z pewnością otrzymamy setki komentarzy z propozycjami nowych tematów. Warto również przejrzeć stare posty, gdyż również tam mogły się znaleźć ciekawe spostrzeżenia na temat któregoś z wpisów. Można też zamieścić aktualizacje treści – jeśli np. tworzymy teksty o branży ogrodniczej, opowiedzmy, jakie nowe urządzenia czy fajne gadżety pojawiły się na rynku od czasu daty publikacji poprzedniego posta.

Wujek Google zawsze pomocny

Opowiadamy o branży modowej i nie mamy pomysłu, co poruszyć w następnym poście? Zadajmy pytanie wyszukiwarce, a ona sama podsunie setki propozycji fajnych i ciekawych dla czytelnika tematów. Wystarczy wpisać zaledwie początek zdania, np. „jakie buty…”, a Google powie nam, co interesuje obecnie internautów i na czym powinniśmy się skupić przy tworzeniu nowego posta.

Wykorzystanie chwili

Wielu blogerów, zwłaszcza tych tworzących teksty na strony firmowe, stara się zamieszczać nowe posty z okazji przypadających w danym czasie świąt. I wcale nie musi to być Boże Narodzenie czy Wielkanoc, choć oczywiście warto napisać choćby krótki artykuł w jakiś sposób związany z tą tematyką. Przed walentynkami możemy przedstawić kilka ciekawych pomysłów na spędzenie fajnego wieczoru z ukochaną osobą – porada doskonała zwłaszcza dla blogów z branży gastronomicznej czy turystycznej. Dzień Chłopca czy Dzień Kobiet? Zaproponujmy listę prezentów. Strony poruszające specjalistyczną tematykę z konkretnej dziedziny również mogą wykorzystać święta do fajnej i pomysłowej promocji, np. 9 czerwca przypada Dzień Księgowego, a 10 sierpnia Dzień Przewodników i Ratowników Górskich.

Porada dla każdego

Internauci często szukają fajnych i sprawdzonych pomysłów na rozwiązanie jakiegoś problemu, dlaczego by więc tego nie wykorzystać przy pisaniu bloga? W końcu w każdej dziedzinie można napotkać jakiś kłopot, a zatem post z ciekawymi poradami to zawsze dobry pomysł na chwilowy kryzys twórczy. Zamieśćmy zatem na blogu tekst pt. „10 ciekawych sposobów na…” czy też „5 fajnych pomysłów na…” i opowiedzmy, jak uporać się z konkretnym problemem.

Zaciekawienie czytelnika to podstawa

Fajnym pomysłem na post jest również zamieszczenie ciekawostek dotyczących danej tematyki. Co możemy opisać w takim tekście? Praktycznie wszystko, począwszy od historii branży, poprzez najwybitniejszych jej przedstawicieli i wynalazki, które zrewolucjonizowały rynek, aż po nietypowe cechy konkretnego produktu. Jeśli prowadzimy bloga o tematyce turystycznej, napiszmy o ciekawych, lecz mało popularnych atrakcjach. Tworzymy teksty na stronę firmy sprzedającej tkaniny tapicerskie? Zamieśćmy post o fajnych i niekonwencjonalnych sposobach ich wykorzystania.

Podziel się