WordPress czy Blogger – gdzie najlepiej założyć bloga?

Blogger czy WordPress

Spis treści

Częstym dylematem osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem jest to, gdzie założyć bloga za darmo i w jaki sposób rozpocząć jego tworzenie. Obecnie dostępnych jest wiele platform, które umożliwiają użytkownikom proste i darmowe wykreowanie swojego wymarzonego bloga, który pozwoli dzielić się ze światem ważnymi tematami lub łączyć ze sobą ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz poglądach. Podstawowym zagadnieniem staje się więc wybór strony do założenia bloga – powinna ona dawać jak najwięcej możliwości, jeżeli chodzi o darmowe blogowanie. Ważne jest także, aby jej obsługa nie wymagała zaawansowanych umiejętności informatycznych, ponieważ większość bloggerów rozpoczynających swoją przygodę nie posiada wykształcenia ani doświadczenia w obsłudze platform tego typu.

Nie czekaj, jeśli marzy Ci się Twój własny blog! Gdzie najlepiej założyć konto i jak zacząć pisanie bloga? Podpowiadamy!

Od czego zacząć? Strony do założenia bloga

Na początek – przed założeniem bloga – powinieneś jasno określić, czy Twój blog ma być internetowym pamiętnikiem, nowym hobby czy sposobem na życie i zarabianie na pisaniu oraz publikowaniu treści. Niezależnie od przeznaczenia bloga, pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego serwisu blogowego.

Blogger

Blogger to narzędzie do tworzenia stron w domenie blogspot.com, które jest niezwykle proste w obsłudze i pozwala na intuicyjne tworzenie stron nawet mniej doświadczonym użytkownikom przestrzeni internetowej. Jeśli tylko posiadasz konto Google, możesz zalogować się i utworzyć bloga w serwisie oraz nadać mu nazwę. Wszystko to jest banalnie proste! Następnie wystarczy przejrzeć dodatkowe funkcje i dostosować bloga do własnych wymagań i indywidualnych preferencji, np. poprzez dodanie stron, narzędzi, zmianę motywu oraz układu strony. Blogger pozwala swoim użytkownikom także na obserwowanie statystyk (np. liczby wyświetleń strony) oraz dodawanych przez czytelników komentarzy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako bloger i chcesz sprawdzić, czy to zajęcie dla Ciebie, idealnym narzędziem do tego będzie Blogger.

WordPress

WordPress gwarantuje swoim użytkownikom znacznie więcej możliwości, jednak wymaga odrobinę szerszej wiedzy i zaangażowania ze strony twórcy bloga. O ile Blogger nie wymaga wykupienia własnej domeny i hostingu, w WordPressie jest to już niezbędne, by zaprezentować bloga światu. Na samym początku przygody z WordPressem powinieneś zacząć od samodzielnej jego instalacji, następnie możesz przejść do darmowego kreatora. Niektóre usługi wymagają uiszczenia opłaty, jednak większość motywów jest dostępna w wersji darmowej. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie najlepiej założyć bloga za darmo i nie chcesz ponosić zupełnie żadnych dodatkowych opłat – WordPress może nie okazać się narzędziem idealnym dla Ciebie. Jednak dzięki jego zaawansowanym możliwościom będziesz mieć pewność, że stworzysz stronę, o której marzysz – platforma ta oferuje swoim użytkownikom niemal nieograniczone możliwości, zapewniając dostęp do ogromnej liczby wtyczek i dostępnych szablonów.

Blogger czy WordPress – gdzie założyć

Różne strony do założenia bloga dają inne możliwości, warto jednak określić, na czym najbardziej zależy Ci podczas tworzenia swojej własnej domeny. Jeśli jesteś początkującym blogerem i decydujące znaczenie ma dla Ciebie koszt utrzymania bloga oraz poszukujesz rozwiązania w pełni darmowego, doskonały dla Ciebie okaże się Blogger. WordPress sprawdzi się doskonale, jeśli potrzebujesz profesjonalnej strony dla swojej firmy lub masz już większe doświadczenie w blogowaniu – ten kreator zapewni znacznie więcej możliwości niż prosty w obsłudze Blogger i pozwoli Ci na wykupienie swojej własnej domeny oraz hostingu. Dzięki temu będziesz mógł rozwijać swoją stronę i na niej zarabiać, np. dzięki wyświetlaniu reklam. Korzystając z WordPressa przy tworzeniu swojego bloga, masz pewność, że jesteś jego jedynym właścicielem. Inaczej ma się sprawa, gdy blog zostanie założony na darmowym serwisie blogowym Bloggera – tam właścicielem Twojej strony jest bezpośrednio Google.

Blogger? WordPress? Sprawdź możliwości obu platform

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie Blogger, czy WordPress, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć bezpłatne konto na obu platformach blogowych oraz przetestować możliwości, które zapewniają. W ten sposób na własną rękę poznać można zalety i wady obu platform, a także zapoznać się z ich podstawowymi funkcjonalnościami. Ponieważ rejestracja na obu platformach oraz tworzenie bloga jest darmowa, warto wypróbować je i zobaczyć, dlaczego obie stały się tak popularne – WordPress i Blogger są bowiem jednymi z najczęściej wybieranych platform blogowych. Osoby prowadzące na nich blogi nie tylko dzielą się swoimi treściami ze światem, ale także zarabiają na wyświetlaniu reklam oraz publikowaniu różnego rodzaju treści, w tym artykułów sponsorowanych. Statystyki, do których WordPress i Blogger zapewniają dostęp, pozwalają każdemu twórcy na obserwowanie rozwoju oraz rosnącej popularności witryny, co okazuje się niezbędne w wielu przypadkach.

Zastanawiasz się, gdzie założyć bloga? Porównaj Bloggera i WordPressa i przekonaj się, który platforma okaże się idealna dla Ciebie!

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Chief Marketing Officer. Od wielu lat związana z branżą internetową. Aktywnie zaangażowana w rynek wydawców i afiliacji.

Najnowsze wpisy

Monetyzuj swoje treści skuteczniej

Tylko kilka minut dzieli Cię to tego, żeby zacząć zmieniać swoich odbiorców w kupujących i zarabiać na prowizjach od sprzedaży.