Spis treści

Optymalizacja zdjęć na stronę – po co to robić?

Jeśli chcesz, aby Twoja strona przyciągała użytkowników, warto rozważyć umieszczenie na niej elementów graficznych. Dzięki odpowiednio wgranym zdjęciom można skutecznie poprawić widoczność witryny w wyszukiwarce Google. Dodatkowo dodadzą one walorów estetycznych oraz urozmaicą zamieszczane treści. Optymalizacja zdjęć pozwoli Ci osiągnąć zamierzony efekt w postaci poczytnego bloga. Wiąże się ona z wieloma zaletami, takimi jak np. skrócenie czasu ładowania strony. Jest to bardzo istotny czynnik, który wpływa na ocenę algorytmów Google. Witryny, które potrzebują więcej czasu na wyświetlenie treści, nie są bowiem uwzględniane w wynikach wyszukiwarki. Warto zatem zadbać, aby Twoje treści znalazły się w grafice Google, dzięki czemu trafią do jak najszerszego grona odbiorców. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wrzucić zdjęcia na stronę w prawidłowy sposób.

Optymalizacja zdjęć – w jaki sposób to zrobić?

Optymalizacja zdjęć to zabieg, który polega m.in. na zmniejszeniu rozmiaru grafiki tak, aby zachować jej jak najlepszą jakość. Zazwyczaj wraz z pomniejszeniem obrazów tracą one na ostrości, co może negatywnie wpłynąć na odbiór przez użytkowników. Warto zatem przy skalowaniu zachować proporcję pomiędzy wielkością a jakością zdjęcia. Zazwyczaj rozmiar pliku nie powinien przekraczać 100 KB. W tym celu przydatnym narzędziem może być np. Photoshop, IrfanView, Fotosizer, „Zdjęcia” aplikacja Windowsa czy internetowe narzędzie PicResize. Inną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest format. Najczęściej stosuje się rozszerzenie JPG, jednak w niektórych przypadkach warto zamienić je na PNG, aby nie stracić na jakości obrazu. Dzięki temu optymalizacja zdjęć na stronę będzie bardziej skuteczna.

Optymalizacja zdjęć – WordPress

Optymalizacja zdjęć możliwa jest również w WordPressie, ponieważ oprogramowanie posiada wbudowany system do zarządzania plikami. Mowa o bibliotece mediów, do której trafiają wszystkie obrazy oraz inne załączniki. Można w niej edytować oraz zarządzać multimediami. W przypadku grafik istnieje możliwość dokonania takich przekształceń, jak m.in. obracanie, kadrowanie, odbijanie oraz skalowanie. Ustawienia dostępne są po kliknięciu przycisku „edytuj obrazek”. Program umożliwia także dostosowanie wielkości zdjęć podczas dodawania wpisów. Warto wiedzieć, że przed załadowaniem ich do biblioteki mediów nie warto zmieniać wielkości w innych programach graficznych. WordPress automatycznie tworzy trzy dodatkowe formaty, dlatego uprzednie optymalizowanie będzie jedynie stratą czasu, a do tego może przyczynić się do pogorszenia ostrości obrazów. Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia nie tracąc na jakości, przydatne będą specjalne wtyczki takie jak min. ShortPixel, Imagify, EWWW Image Optimizer czy TinyPNG, które pomogą Ci w zoptymalizowaniu plików graficznych.

Jak wrzucić zdjęcia na stronę pod kątem SEO

Optymalizacja zdjęć realizowana pod kątem SEO powinna opierać się także na kilku dodatkowych elementach. Pierwszym z nich jest atrybut ALT, czyli tekst alternatywny. Dzięki niemu algorytmy Google wiedzą, co przedstawia dana grafika. Wtedy obrazek będzie wyświetlany w wynikach wyszukiwarki, co może przyciągnąć nowych użytkowników. Warto pamiętać, aby opis zawierał frazę kluczową zgodną z zawartością zdjęcia. Kolejną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest tytuł zdjęcia. To istotny element, ponieważ, w odróżnieniu od atrybutu ALT, jest on wyświetlany dla osób, które najadą kursorem na obraz. Tytuł także powinien zawierać słowa kluczowe, które opisują, co znajduje się na grafice, aby pomóc robotom w jej zidentyfikowaniu. Ostatnim krokiem, na który składa się optymalizacja zdjęć, jest tworzenie podpisów. Dodając na stronę obrazek, warto napisać pod nim, co przedstawia. Takie działanie wykazuje pozytywny wpływ zarówno na użytkownika, jak i na pozycje grafiki w Google.

Podziel się