Spis treści

Zapraszam Was dziś na nieco osobistą podróż, jako, że jedną z moich wielkich pasji są właśnie gry wideo.

Całe życie w wirtualnym świecie

Skoro już mówimy o grach, to w moim życiu są ze mną od zawsze – dosłownie. Mój tato był i nadal jest fanem nowych technologii. Całe swoje gamingowe dzieciństwo zawdzięczam jemu. Pamiętam długie godziny z Amigą, Nintendo, Segą i PlayStation. Skracając te prawie 30 lat, które łączy mnie z grami, to z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nic się nie zmieniło. Dalej gram w gry wideo, kolekcjonuje je i niestety muszę wycierać z nich kurz. Wewnętrznie czuję się bardziej fanką retro, to właśnie na nich się wychowałam. Ale to nie jest jedyny powód – kryje się za tym też prostota, grywalność i design.

Zdjęcie z prywatnej kolekcji.
Zdjęcie z prywatnej kolekcji.

Pewnie padłoby pytanie o moje ulubione gry, więc już wyprzedzę. Uwielbiam gry przygodowe, platformowe i bijatyki. Mogłabym wymieniać i wymieniać, ale streszczę się do 5, choć łatwo nie jest:

 • uniwersum Mortal Kombat.
 • Superfrog – wspaniała platformówka, która skradła moje serce za dzieciaka. Tytuł mówi sam za siebie 😃.
 • Spyro the Dragon – jedna z moich najulubieńszych platformówek z fioletowym smokiem w roli głównej.
 • oczywiście Wiedźmin 3 Dziki Gon – jestem psychofanem uniwersum Wiedźmina, także ciężko było uniknąć tego tytułu.
 • God of War – w tę grę musi zagrać każdy! Wspaniały świat, oprawa muzyczna, gra postaci, historia, i design.
God of War, PlayStation 4
God of War, PlayStation 4

Mały wielki świat gier Indie

Poza super dużymi pozycjami, bardzo lubię też niezależne produkcje. Polecam zagłębić się w świat gier Indie – ogrom wspaniałych tytułów, które znajdziecie na różnych platformach. Pewnie niejedna osoba słyszała albo grała w Stardew Valley. Niekończąca się przygoda na farmie, a do tego bardzo odstresowuje. Nie trzeba mieć stacjonarnej konsoli i super wypasionego PC żeby zagrać! Z mojej strony mogę polecić kilka ciekawych pozycji: Untitled Goose Game, Cuphead, Spiritfarer, Dead Cells i jedna z moich ulubionych Hotline Miami. Ta ostatnia jest nieco brutalna i bardzo wymagająca, ale daje wiele satysfakcji po ukończeniu.

Spiritfarer, Nintendo Switch
Spiritfarer, Nintendo Switch

Ulubiona konsola?

Nie umiem wybrać jednej, dlatego podzielę na dwie sekcje.

 • Retro: definitywnie Sega Dreamcast, Amiga, Gameboy Advance.
 • Teraźniejsze: Nintendo Switch i Playstation 5.
Game Boy Advance i figurki z edycji kolekcjonerskich gier na Playstation 4
Game Boy Advance i figurki z edycji kolekcjonerskich gier na PlayStation 4

5 moich ulubionych Twórców treści

O samych grach wideo mogłabym tu pisać w nieskończoność – od ich początku, jak i do dnia dzisiejszego. Oczywiście, nie będę zanudzać historią, jednak przygotowałam 5 moich ulubionych portali/ blogów/ twórców treści, które moim zdaniem są najbardziej wartościowe i przekazujące dużo ciekawych informacji ze świata gier, jak i technologii. I prowadzą to wspaniali ludzie, co jest dla mnie równie ważne, jak ich wiedza.

Zdjęcia z prywatnej kolekcji Luigi's Mansion 3, Nintendo Switch Dead or Alive 5, PlayStation 3 Death Stranding, PlayStation 4, Spyro the Dragon, Game Boy Advance, PlayStation, PlayStation 4
Zdjęcia z prywatnej kolekcji. Luigi’s Mansion 3, Nintendo Switch; Dead or Alive 5, PlayStation 3; Death Stranding, PlayStation 4; Spyro the Dragon, Game Boy Advance, PlayStation, PlayStation 4
 • ARHN.EU – portal poświęcony wszystkim co jest związane z grami wideo, wszystkim. Pierwsze, co przychodzi na myśl to filmiki na YouTube z ciepłym głosem i przyjemnym opracowaniem. Oczywiście, sama oprawa wideo to nie wszystko, gdyż najważniejsza jest jego treść! Arhn.eu wychodzi ponad program. Bardzo duża wiedza technologiczna, ciekawostki, opinie i super projekty. Tutaj materiału jest potwornie dużo, dlatego myślę, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni temat, nawet jeżeli nie jest fanem gier wideo. Polecam zajrzeć na: Facebook | Instagram | Twitter.
 • GAMEMUSIC.pl – jeden z najpiękniejszych portali jakie możecie sobie wyobrazić. Nawet, jeżeli nie interesujecie się grami, to koniecznie musisz sprawdzić gamemusic.pl. Całe swoje serce poświęcają muzyce z gier. Można znaleźć bardzo dużo ciekawych wpisów, wywiadów z kompozytorami, filmów, podcasty, jak i magazyn poświęcony muzyce z gier wideo. Są też organizatorami najpiękniejszego festiwalu, który odbywa się we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki – Game Music Festival. Polecam zajrzeć na: Facebook | Instagram | YouTube.
Płyta z prywatnej kolekcji. Frost Punk z wydawnictwa GameMusic Records
Płyta z prywatnej kolekcji. Frost Punk z wydawnictwa GameMusic Records
 • GRYSŁAW – Ryszard Chojnowski ryslaw.pl, to jedna z najwspanialszych osób w branży gier. Cytując Ryszarda “Z wykształcenia jestem anglistą i od blisko 20 lat zajmuję się zawodowo wszelakimi grami, tłumacząc je, pracując nad produkcją, pisząc o nich, nagrywając audycje radiowe i filmy na YouTube.” Ja serdecznie polecam Rysia podcasty – słucha się ich bardzo przyjemnie, występują ciekawi gości, a dodatkowo są wypełnione wiedzą i ciekawostkami. Facebook | Instagram | Twitter
 • ŁOWCY TROFEÓWPortal poświęcony przede wszystkim poradnikom do gier jak i popkulturze. Tworzą go wspaniali, zajawkowi ludzie. Można znaleźć tam mnóstwo poradników do całkowitego ukończenia gry, opinii na ich temat, jak i recenzji filmów czy gier planszowych.Tutaj ciekawostka! Również należę do ekipy Łowców🤩, choć mam obecnie mało czasu na maksowanie gier, to zawsze staram się pomagać kontentowo na Instagramie, podrzucając nowe lub ciekawe wydania gier oraz robię unboxingi Pixelboxów, czyli comiesięcznych pudełek z geekowymi gadżetami. Facebook | Instagram | Twitter | YouTube
Wybrane platynowe trofea z PlayStation 4
Wybrane platynowe trofea z PlayStation 4
 • FAKES FORGE – coś dla gamingowych śmieszków. Designer, który w temacie gier i popkultury siedzi lepiej niż ryba w wodzie. Kowal tworzy świetnie grafiki i memy dotyczące tematyki „growej”. Można się nieźle uśmiać. Współpracuje on również z różnymi wydawcami, więc jego projekty to nie tylko cyfrowe obrazki. Osobiście uważam, że większość jego fakeów powinna być prawdą 😀 Kowala znajdziecie na mediach społecznościowych: Facebook | Instagram | Twitter.

Nic tylko czekać na kolejne gry

Mam nadzieję, że coś z mojej listy przyciągnęło uwagę i choć na chwilę zagłębicie się w świat gier wideo😊Teraz pozostaje nam tylko czekać na wersję Wiedźmina 3 Dziki Gon na PlayStation 5.

Wiedźmin 3 Dziki Gon, Nintendo Switch
Wiedźmin 3 Dziki Gon, Nintendo Switch


Do zobaczenia!

Uwaga! Wszystkie zdjęcia i grafiki są mojego autorstwa, a polecane strony moim wyborem😊

Podziel się