Spis treści

Trendy i moodboardy

Pierwszym krokiem zanim zaczniesz projektować i szukać swojego stylu (jeśli go jeszcze nie masz) jest tworzenie moodboardów i śledzenie trendów.

Śledzenie trendów i obserwowanie swoich ulubionych artystów jest bardzo ważne dla naszego rozwoju. Jesteś zawsze na czasie i dodatkowo możesz zainspirować się kimś ważnym dla swojej pracy. Ja sama obserwuję dużo fotografów czy ilustratorów, w tym nawet swoich znajomych, ponieważ uważam ich za bardzo wartościowych i pełnych pomysłów ludzi – czasami nie trzeba daleko szukać by się zainspirować 🙂

Podzielę się kilkoma artystami, których według mnie warto obserwować!

Ilustracje:

Kaligrafia:

Fotografia:

Galeria audio-wizualna:

Miejsca z których czerpię inspirację:

Kolaż zdjęć i prac wymienionych wyżej artystów.

Moodboard to nic innego jak mapa myśli i inspiracji. Możesz w bardzo prosty sposób stworzyć takie tablice w każdym programie graficznym, czy nawet powycinać z gazet interesujące elementy.

Zróbmy to sobie na konkretnym przykładzie. Interesują Cię kolory harmonijne, zatem to będzie klucz przy tworzeniu moodboardów. Wchodzisz np. na stronę Behance i przy wyszukiwarce zaznaczasz kolor, który Cię interesuje. Wyświetlają się projekty z każdej dziedziny zawierające daną frazę jakiej szukasz.

Przeglądaj i wybieraj elementy, które Cię zainteresowały bądź będą pasować do Twoich projektów. Zwróć uwagę na elementy, które mogą przydać się przy późniejszej fazie projektowania:

  • dobór kolorów,
  • konkretne przejście tonalne,
  • ramka,
  • ilustracja,

czy cokolwiek innego co wpadnie Ci w oko 🙂 – to już zależy od Ciebie co w takim moodboardzie się znajdzie.

W moim moodboardzie skupiłam się na kolorach i formach. Zestawienia delikatnych pastelowych kolorów jak i minimalistycznej formy bogatej w różne desenie.

Tworzenie palety kolorów

Na początku tworzenia palety musisz wypisać sobie założenia swojej marki. Przykładowo, Twoja marka jest z branży projektowej – tworzenie projektów graficznych na potrzeby Social Media.

Pomyśl, do jakiej grupy odbiorców chcesz komunikować oraz jakie emocje mają za tym iść. Jak dowiedziałaś/eś się z poprzedniego artykułu – każdy kolor ma swoje znaczenie i różnie oddziałuje.

Załóżmy, że chcesz robić projekty dla nowoczesnych i młodych marek, czyli pójdziesz w zróżnicowaną paletę barw, ale jednocześnie musisz wzbudzać zaufanie, wobec tego w palecie powinien pojawić się kolor zielony bądź granatowy.

Możesz posłużyć się bardzo przydatnym narzędziem jakim jest Adobe Color.

Wybrana paleta barw i ich znaczenie.

Adobe Color

Jeżeli nie wiesz do końca jak połączyć ze sobą wybrane kolory to wejdź na Adobe Color i wszystko zadzieje się samo…no prawie 😉

Wybierz kolor niebieski, który będzie Twoim kolorem bazowym. Po zaznaczeniu koloru bazowego na palecie i wybraniu reguły/schematu łączenia barw, program dobierze pozostałe kolory już sam, zatem nie musisz się martwić, że coś nie będzie do siebie pasować.

Po kole barw możemy dowolnie kręcić schematem i szukać idealnego zestawienia. Pamiętaj tylko, żeby kolory pasowały do założeń marki!

Panel strony głównej Adobe Color.

Oczywiście nie musisz używać wszystkich 5 kolorów, możesz wybrać sobie np. 3, ale lepiej mieć zawsze dodatkowe kolory do zaznaczania akcentów na projektach.

Przykład: Zestawienie niebieskiego, żółtego i różowego – będą to kolory podstawowe. Zielony i ciemniejszy niebieski możesz zostawić jako kolory dodatkowe, które będą miały zastosowanie przy specjalnych tematach jak:

  • znaczniki,
  • tytuł,
  • ikona,
  • gradient z kolorem bazowym.
  • elementy dekoracyjne
  • CTA

Następnie, sprawdź kolory na bazie współczynnika kontrastu w zakładce “Narzędzia dostępności”. Pozwoli to stwierdzić czy kolory są czytelne i czy nie szkodzą naszym oczom 😉 Jeżeli będzie coś nie tak, to program podpowie, co zrobić, aby to lepiej wyglądało. Przydatne prawda? 🙂

Współczynnik kontrastu Adobe Color.

Współczynnik kontrastu jest niezmiernie ważny przy pracy projektowej. Czytelność jest kluczem do zatrzymania odbiorcy i efektywności kreacji.

Biblioteka kolorów

Stworzoną paletę kolorów możesz zapisać do biblioteki kolorów (jeżeli posiadasz pakiet Adobe) lub najprościej zrobić zrzut ekranu i wprowadzić ręcznie kolory do programu graficznego.

Biblioteka kolorów pozwala na porządek i szybszą pracę. Wybrane kolory zawsze masz pod ręką, czy w formie kwadracików przy projekcie, czy w stworzonej wcześniej bibliotece. Jest to bardzo ważny element przy pracy! Możesz nazwać każdą stworzoną bibliotekę kolorów jak i kolory, które się w niej znajdują.

Przykładowa biblioteka kolorów.

Takich stworzonych palet może być nieskończona ilość. Możesz posługiwać się również już stworzonymi paletami eksplorując trendy -> Adobe Color eksploracja trendów

Trendy Adobe Color.

Hierarchia kolorów

Teraz ważnym zadaniem jest uporządkowanie kolorów. Kolor bazowy – czyli ten od którego zaczęliśmy szukanie zestawień, będzie to kolor podstawowy. Ma on za zadanie identyfikować Twoją markę.

Przykład: BUY.BOX swój kolor bazowy ma niebieski, co widać po stronie www, logotypie czy postach na mediach społecznościowych.

Potem dobieramy kolory dopełniające i kolory, które będziemy używać do tekstów, ramek czy CTA.

W BUY.BOX kolory dopełniające to pomarańczowy, popielaty, czarny i biały. Są one używane zamiennie, lecz do tekstów zazwyczaj używamy białego bądź czarnego koloru jeżeli mamy tło kolorowe i niebieskich lub pomarańczowych napisów jeżeli mamy tło białe.

Taka sama zasada powinna być przy tworzeniu widżetów BUY.BOX. Kolory wybierane do widżetu muszą być:

  • spójne z Twoją stroną,
  • dzielić się na podstawowe i dopełniające,
  • 10% koloru kontrastowego, który będzie do podkreśleń ważnych rzeczy, jak i CTA.
Przykład rozłożenia kolorów. Od góry kolor podstawowy i pod nim kolory dopełniające.

Tworzenie szablonów

Kolory już wybrane, także czas wdrożyć je w projekt! Musisz założyć, co dokładnie chcesz komunikować i dobrać pod to odpowiednie elementy składowe projektu. Zróbmy sobie przykład na formacie kwadratowym.

Kiedy masz przed sobą wybrane kolory, wybierasz kolor bazowy jako tło – sprawdź, czy jest dobrze odbierany na większym obszarze i dodaj na niego resztę kolorów, może być w formie kwadracików jak poniżej.

Przykład czytelności i odbioru kolorów na większych powierzchniach.

Zerknij na moodboard i wyciągnij z niego interesujące elementy. W stworzonym moodboardzie możesz wyodrębnić dobór kształtów i deseni, czy przejść kolorystycznych – zainspiruj się tym w swoim projekcie.

Wybrane najciekawsze elementy z moodboardu.

Do projektu można dodać ręcznie rysowany element graficzny. Roślina, tekst, czy cokolwiek co będzie pasowało do projektu. Najlepszym sposobem jest rysowanie w programach graficznych, ale możemy uzyskać coś nietuzinkowego np. rysując na kartce w kratkę bądź linie i zeskanowanie tego. Po wycięciu w odpowiedni kształt uzyskamy nalepkę z rysunkiem, który możemy wplatać w nasze grafiki.

Ręcznie rysowana wlepka jako element dekoracyjny kreacji.

Wybór odpowiedniego fontu

Teraz czas dobrać jeszcze do tego wszystkiego font, który będziesz używać w swoich projektach.

Możesz wybrać jakąś frazę np. “Czytamy książki!” i wprowadzić ją w Google Fonts – tutaj fonty są darmowe, a jeśli posiadasz pakiet Adobe, to możesz korzystać również z Adobe Fonts. Dzięki temu zobaczysz, jak w danym foncie będą wyglądały hasła, które wprowadzisz na grafiki. Pobierz wybrany font i instalujemy go. Teraz już zaczynasz w pełni projektować!

Widok ze strony Google Fonts.

Typografia jest równie ważnym elementem jak kolory. Dzięki niej Twój projekt nabiera odpowiednich kształtów. Samym krojem pisma można przekazać informację o projekcie, czy jest poważny, zabawny bądź edukacyjny.

W poprzednim artykule, jednym z przykładów był tekst napisany różnymi fontami, ale tym samym kolorem. Na takiej samej zasadzie działa każdy projekt.

Na początku, wybierz rodzinę, która jest darmowa i ogólnodostępna z Google Fonts. Zastanów się, czy chcesz font szeryfowy – bardzo ułożony i klasyczny, czy bezszeryfowy – nowoczesny, czytelny i uniwersalny. Możesz również pokusić się o fonty ozdobne, którymi będziesz zaznaczać tytuły czy ważne hasła.

Kroje pisma często kojarzą się z konkretną epoką w świecie projektowym. Najczęściej teraz używane do projektów artystycznych są to fonty tzw. plakatowe. Mogą kojarzyć się z nazwami funkowych zespołów czy amerykańskimi hipisowskimi plakatami. Użyte w odpowiedni sposób dostaną nowego wydźwięku 🙂

Przykład wykorzystania fontów ozdobnych.

Układ i kompozycja

Kompozycją nazywamy cały układ i rozłożenie elementów na obszarze, na którym pracujesz. Elementami kompozycji są:

  • linie,
  • kształty,
  • kolory,
  • faktura,
  • perspektywa,
  • światłocień.

Dobry układ i rozmieszczenie elementów pozwala kierować wzrokiem odbiorcy po całej grafice. Możesz dzięki temu skupić uwagę na istotnych elementach, które mają jakiś konkretny cel, np. przekazanie ważnej informacji, czy zachęcenie do kliknięcia w dany element. Kierunkowanie może przebiegać za pomocą strzałek, które są od prawej do lewej poukładane w taki sposób, że wzrok odbija się jak piłka od ściany do ściany czytając wszystkie ważne elementy, aż trafi na CTA. Możesz też kierować wzrok odbiorcy samym ułożeniem tekstu, jak i tłem, w którym elementy będą poukładane tak, że podświadomie zostaną odczytane jako element kierujący.

Przykłady kompozycji i rozmieszczenia elementów kierunkowych.

Rodzaje kompozycji

Po stworzeniu grafiki szablonowej możesz pokusić się o modernizację projektu bazowego i zrobić z niego dodatkowe szablony. Czym się kierować przy zmianach w szablonie? Na przykład rodzajem kompozycji i układem tekstu.

Kompozycję można podzielić na kilka rodzajów na podstawie układu elementów. Skupmy się na kilku z nich.

  • kompozycja otwarta i zamknięta
  • symetryczna i asymetryczna
  • kompozycja statyczna i dynamiczna

Kompozycja otwarta daje odbiorcy pole do interpretacji kreacji. Tutaj można wyciągać poza kadr elementy dekoracyjne tła, aby dodać dynamiki i ruszyć wyobraźnią odbiorcy.
Kompozycja zamknięta daje zaś logiczny i skończony układ. Nie wyrzucamy poza kadr żadnych elementów i trzymamy się wyznaczonych marginesów.

Przykład kompozycji otwartej i zamkniętej.

Kompozycja symetryczna trzyma się na osi symetrii. Daje porządek i czytelność.
Kompozycja asymetryczna nie ma osi symetrii. Można komponować rzeczy bardziej dynamicznie, pamiętając o optycznym ładzie.

Przykład kompozycji symetrycznej i asymetrycznej

Kompozycja statyczna sprawia wrażenie, że elementy na grafice są nieruchome. Zazwyczaj kompozycja statyczna jest też kompozycją symetryczną.
Kompozycja dynamiczna
jest z przewagą elementów skośnych lub ustawionych pod jakimś kątem. Daje wrażenie ruchomej co może bardziej zaciekawić odbiorcę.

Przykład kompozycji statycznej i dynamicznej.

Takim sposobem łatwo i szybko zmienić wygląd naszego projektu trzymając się prostych zasad kompozycji.

Układ graficzny tekstu

Dodatkowo, można skupić się na samym rozkładzie tekstu, który stworzy nam ciekawy obraz. Poniższe przykłady pokazują, jak bloki tekstu mogą tworzyć konkretny układ kompozycji, a wplecione w ilustrację spójny obraz. Dzięki temu, przyciągniesz odbiorcę poprzez wrażenia wzrokowe i również pozwoli to osiągnięcie zakładanego efektu, który ma przynieść dana kreacja.

Kilka podstawowych układów graficznych tekstu:

  • układ centralny
  • układ asymetryczny
  • tekst połączony z ilustracją

Układ centralny (symetryczny) to nic innego jak rozmieszczenie bloku tekstu na środku kreacji. Dostajemy statyczny i dobrze czytający się układ. Aby go nieco zdynamizować, możemy zaznaczyć akcenty kolorystyczne poszczególnych haseł i kontrastem wielkości wersów. Pamiętaj o optycznym środku. Nie kieruj się zawsze środkiem pola na którym pracujesz! Dolny margines powinien być większy od górnego. Nie dociagaj tekstu do krawędzi – jest to bardzo niekorzystny zabieg, który niestety jest nadal stosowany. Zostaw większy margines i połam tekst tak, aby ładnie komponował się z całością kreacji i był czytelny. Możesz też zmieniać wielkość tekstu w poszczególnych wersach. Dodatkowym zabiegiem wizualnym jest wpisanie bloku tekstu w konkretny kształt. Można go zastosować w układzie centralnym, jak i asymetrycznym.

Przykład układów centralnych.

Układ asymetryczny pozwala nam na bardziej dynamiczne układy treści. Pomimo braku osi symetrii, układ nadal powinien sprawiać wrażenie porządku i równowagi optycznej. Najczęściej używanym układem tekstu asymetrycznego jest wyrównanie boków bloku tekstu do lewego lub prawego marginesu. Wtedy, albo wyrzucamy wersy na przemiennie z długością, albo zwężamy je stopniowo w dół. Możesz też pokusić się o połączenie bloków tekstu z różnymi cechami układu, ale optycznie będą nadal dawać uporządkowany układ.

Przykład układów asymetrycznych.

Tekst połączony z ilustracją, jak sama nazwa wskazuje, daje nam dopasowanie tekstu do kształtu ilustracji, plamy czy obiektu. Tutaj już jest trochę trudniej, ponieważ musisz skomponować tekst z obrazem tak, aby był czytelny, atrakcyjny dla oka i miał przemyślany wydźwięk. Wszystkie elementy na grafice powinny tworzyć spójną całość. Najczęściej taki efekt stosuje się w czasopismach.

Przykład układów łączących tekst z ilustracją, zdjęciem czy plamą.

Proste prawda? 😉
Nie trzeba się specjalnie zastanawiać i wymyślać nowych rzeczy. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad i tworzyć na ich bazie swoje unikalne grafiki.

Czytanie treści w internecie

Ten temat jest bardzo często pomijany w projektowaniu grafik. Nie tylko zwracamy uwagę na atrakcyjność kreacji, ale również na jej efektywność.

Pierwsza rzecz, to określenie grupy docelowej i/lub regionu na jaki będą tworzone grafiki. Pozwoli to na uporządkowanie treści zawartych na projekcie. Możemy mieć grafikę czytaną od prawej do lewej lub od lewej do prawej. Zakładając, że grafiki będą na rynek europejski, to wiemy, że projektujemy od lewej do prawej. Układ centralny też może być projektowany od kierunku, w którym czytamy treści! Jest on najłatwiejszą formą na zwrócenie uwagi, jednak może sprawiać też dużo kłopotów z efektywnością.

Po przeczytaniu różnych badań, jak i z doświadczenia zawodowego można samemu wywnioskować, jaki układ na projektach najlepiej działa. Dobrym przykładem jest sprawdzenie tego na sobie. Czytamy treści innych marek, reklam, czy postów w social mediach, a czy one to robią dobrze czy nie to już inna sprawa 😉 Chodzi tylko o sprawdzenie, co się dobrze czyta i przyswaja, aby następnie wdrożyć to w swój projekt.

Na początku analizowania grafiki, sprawdź, co najpierw czytają Twoje oczy i gdzie najmocniej skupia się wzrok – jest to coraz bardziej popularna metoda sprawdzania ruchu gałek ocznych, czyli eye tracking. Większe marki korzystają z profesjonalnych usług, które dostarczają mapę cieplną na której są zaznaczone pola ruchu i skupienia gałek ocznych, np. na stronie internetowej czy banerach reklamowych. Nie musimy od razu korzystać z płatnych usług ;), możemy przeanalizować to na własnej skórze. Nie będzie to efekt idealny, ale zawsze mamy punkt odniesienia.

Zadanie praktyczne

  • Patrz na grafikę w jej docelowym miejscu, np. na Facebooku i rozmiarze. Sprawdź, czy otoczenie nie będzie przytłaczać kreacji.
  • Sprawdź, czy najważniejsze elementy grafiki są dobrze czytelne (CTA, logo i hasło prowadzące) i wyodrębnione na pierwszym planie.
  • Przeanalizuj, czy oczy wiedzą, w którą stronę mają czytać treść. Nie możesz pozwolić na to, aby oczy błądziły po kreacji, gdyż zaburzy to jej identyfikację oraz może spowodować brak reakcji, czyli kliknięcia w CTA, ponieważ odbiorca będzie zdezorientowany.
Przykładowy widok sprawdzania jak prezentuje się nasza kreacja na tle innych na Facebooku.

Kierować oczami odbiorcy można np. układem schodkowym, od prawego górnego rogu po lewy dolny róg, gdzie kończy się czytanie grafiki, dodaniem strzałek kierujących lub elementów graficznych, które inicjują ruch jak trójkąty, tło przecięte pod skosem na pół, czy wyodrębnianie tekstu poprzez ramki, podkreślenia i zróżnicowanie grubości tekstu.

Przykład kierunkowania wzroku odbiorcy poprzez układ schodkowy (po lewej) i element kierunkowy w tle (po prawej).

PRO TIP!
Gotową kreację możesz podesłać też do znajomych z prośbą o opinię, czy grafika jest czytelna i intuicyjna. Warto kierować się opinią potencjalnego odbiorcy, a nie tylko swoim projektowym okiem 😉

Podsumowanie

Zwracając uwagę na podstawowe zagadnienia projektowe, możemy bardzo szybko i sprawnie zaprojektować swoje własne kreacje, których będziemy używać na swoich Social Mediach, czy stronie WWW. Zaczynając od tworzenia moodboardów po kierowanie wzrokiem odbiorcy, możemy osiągnąć zaskakujące efekty, które potem przełożą się na zyski.

Owocnego projektowania!

Podziel się