Spis treści

Czym jest optymalizacja treści? Czym są metadane?

Być może termin, który padł powyżej, nie jest Ci obcy, ale równie dobrze możesz nie kojarzyć, czym metadane są. Niezależnie od tego, do których z powyższych grup się zaliczasz, postaramy się wytłumaczyć, z czym z ich przypadku mamy do czynienia.


Metadane w kontekście SEO stanowią bazę danych, opisujących esencję charakterystyki danej witryny. Ich zadaniem jest uproszczenie procesu wyszukiwania konkretnego bloga lub strony. Za pomocą metadanych webdeweloper lub jakikolwiek inny twórca strony, opisuje jej kluczowe elementy. Metadane służące do określenia strony nazywane są również meta tagami. Oto zestawienie tych kluczowych dla funkcjonowania strony danych.

Frazy kluczowe

Istotną, jeśli nie najistotniejszą, stroną optymalizowania treści jest ustalenie fraz kluczowych dla omawianego tematu. Mówiąc najprościej, są to słowa, zwroty, zdania i równoważniki zdań, za pomocą których wyszukujący zlokalizują stworzoną przez Ciebie treść. By zidentyfikować frazy kluczowe, można sięgnąć po internetowe narzędzia, takie jak np. Senuto lub Google Search Console. Warto również pod tym kątem przejrzeć blogi i strony o tematyce zbliżonej do tej, którą planujesz. Frazy kluczowe wykorzystywane są we wszystkich meta tagach, dzięki czemu pozycja w wyszukiwarce otagowanej w ten sposób strony rośnie.

Meta description

Meta descriptions są krótkimi opisami widocznymi wyszukujących informacje. Dla przykładu, kiedy szukasz niebieskiej czapki za pomocą wyszukiwarki, przy zdecydowanej większości (obecnie to w zasadzie standard, szczególnie w branży e-commerce) wyników, oprócz nazwy witryny pojawiają się krótkie teksty. To właśnie meta description. Każde z nich zawiera frazy kluczowe dla jak najlepszej pozycji w hierarchii algorytmu wyszukiwania. Dzięki właściwemu zastosowaniu meta description do konkretnej witryny zyskujesz realną szansę na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Meta title

W przeciwieństwie do tytułu widocznego dla każdego odbiorcy strony, meta title składa się z fraz kluczowych, mających naprowadzić go na Twoją stronę. Zawierają one, informacje ściśle powiązane z tematyką witryny, jednak zoptymalizowane pod kątem największych ilości wyświetleń.

Jak dobrze tworzyć metadane?

Kreowanie meta tagów wymaga nieco wprawy, ale z pewnością jesteś w stanie się tego nauczyć. W pierwszej kolejności pamiętaj, że ich tworzenie to praca przy kodzie źródłowym strony. Każdy błąd w kodzie będzie skutkował jej awarią lub błędami w samej witrynie. Tym niemniej, nie ma się czego obawiać – w zależności od systemu CMS (Content Management System, czyli system zarządzania treścią, np. WordPress), w którym pracujesz, znajdziesz zestawy wtyczek pomagających w optymalizacji strony.
By nie pracować w samym kodzie źródłowym strony, zainstaluj wtyczkę automatyzującą proces dodawania Twoich meta tagów. Z kolei, by sprawdzić, czy meta na Twojej stronie działają prawidłowo, sięgnij po program lub wtyczkę analizującą dane pod kątem SEO.


Standardowo przyjmuje się, że meta title może mieć do 60 znaków ze spacjami, natomiast meta descriptiondo 150. To liczby bezpieczne pod kątem możliwości powszechnie dostępnych przeglądarek.
Pisząc meta description zastosuj call to action – chwyt zachęcający do sprawdzenia Twoich treści (np. zobacz, sprawdź etc.). Mając tych kilka wskazówek, możesz zacząć przygotowywać się do swojej pierwszej optymalizacji.

Jak aktualizować wpisy

Aktualizowanie wpisów z dłuższym stażem jest praktyką służącą życiu tworzonych treści. Odpowiednio skrojona aktualizacja wpisów generuje większy ruch na stronie, a w konsekwencji także profity dla samego blogującego. Jak zawsze w przypadku tworzenia treści, jakość stanowi czynnik kluczowy dla sensu takiego przedsięwzięcia. Ważne również, by nie wstydzić się wprowadzonych zmian, tak ze względu na uczciwość wobec odbiorców, jak również fakt, że niejednokrotnie czytelnicy bloga z chęcią przyjmą zaktualizowane treści, które w przeszłości mogli pominąć.

Zestaw podpowiedzi pomocnych przy odświeżaniu starych postów

Większość z napisanych tekstów, szczególnie tych pierwszych, da się poprawić. Pierwszą i najistotniejszą metodą jest nasycenie tekstu frazami kluczowymi. Dzięki temu pojawi się szansa na lepsze wyniki wyszukiwania danego wpisu. Należy przy tym zawsze pamiętać, że jakość treści zawsze musi stanowić priorytet. Wpleć frazy kluczowe w tekst w taki sposób, by wydało się to w pełni naturalne. Czytelnik nie może mieć poczucia, że zdania się „nie kleją”.
Możesz również pomyśleć o rozbudowie tekstu, poszerzeniu zakresu poruszanego tematu. Z pewnością pojawiły się nowe wątki, warte dodania do pierwotnej treści. Musisz przy tym pamiętać o użyciu fraz adekwatnych do tego, co dopisujesz. Uzupełniając tekst pomyśl o wzbogaceniu go o źródło spis, odnośniki do tekstów stanowiących dla Ciebie inspirację, czy dodatkową oprawę graficzną. Na końcu procesu zmień datę wpisu na bieżącą i gotowe!

SEO, a widżet BUY.BOX w treściach

Na dobrze pozycjonowanych tekst wpływają ogólne zasady SEO, o których pisaliśmy powyżej. Są natomiast dodatkowe elementy, który mogą nam nieco podbić ilość fraz kluczowych na stronie. Pamiętajmy, że użytkownik trafiając na stronę powinien znaleźć treści których oczekiwał wpisując je w przeglądarkę. I tutaj pojawia się widżet BUY.BOX, ponieważ podsuwamy użytkownikowi produkty, które są zbieżne tematycznie z czytanym przez nich tekstem. To również pozytywnie wpływa na UX naszej strony, czyli ogół wrażeń i emocji, jakie doświadcza internauta podczas korzystania z naszej witryny.

Element natywny, taki jak widżet jest uzupełnieniem treści, którego można używać na wiele sposobów. Wszystko zależy do tego, czy masz dużo miejsca na stronie i chcesz bardziej uwidocznić dodatkową opcję na stronie, czy może piszesz o kilku produktach i chcesz subtelnie podsunąć internaucie możliwość szybkiego porównania sklepów i dokonania zakupu. Pamiętaj, aby testować różne rodzaje widżetów i sprawdzać, która opcja najlepiej sprawdzić się właśnie u Ciebie. Powodzenia!

Podziel się