Spis treści

Przegląd wtyczek i motywów

Wtyczki i motywy to elementy prowadzenia bloga, które nie są widoczne dla jego użytkowników. Działające „zza kulis”, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie i pożądany wygląd strony, znacznie ułatwiając Twoją pracę. Podobnie jak bardziej oczywiste części witryny, one również wymagają regularnej kontroli. Gruntowny przegląd bloga warto zacząć właśnie od samej rewizji wtyczek. Warto sprawdzić, z jakich korzystamy, które działają, a które są wyłączone, lecz nie odinstalowane. Być może system, na jakim oparty jest Twój blog, został wyposażony w nowe i interesujące wtyczki, które mogą usprawnić pracę całej strony? To bardzo istotne informacje, dzięki którym Twoja praca może stać się szybsza, bezpieczniejsza i łatwiejsza.

Równie przydatne są motywy. To one nadają Twojemu blogowi określonego kształtu i odpowiadają za jego wygląd. Przejrzyj je i sprawdź, które wymagają ulepszenia, a które zalegają tylko w panelu nieużywane, zaśmiecając system. Od czasu do czasu warto przeprowadzić również ich aktualizacje – podobnie jak wtyczek i silnika strony. Zanim do tego przystąpisz, zrób kopię wszystkich plików bloga – dzięki temu zabezpieczysz witrynę przed potencjalnym usunięciem materiałów.

Rewizja komentarzy

Komentarze to bardzo istotne narzędzie, które pozwala na stałą komunikację pomiędzy Tobą, a odwiedzającymi blog. Sekcje komentarzy zachęcają użytkowników do interakcji. Dzięki nim otrzymujesz ciągły feedback na temat swojej pracy, który możesz wykorzystać do ulepszenia i urozmaicenia treści na stronie. Wysiłek związany z prowadzeniem bloga sprawia, że komentarze łatwo jest zaniedbać. Przy dużym ruchu na stronie i częstym odezwie od użytkowników trudno nadążyć za każdym pozostawionym komentarzem. Warto przeznaczyć więc trochę czasu na przeprowadzenie porządków w sekcji komentarzy.

Większość witryn do tworzenia blogów pozwala na moderowanie i zatwierdzanie wpisów odwiedzających go użytkowników. Sprawdź, czy istnieją komentarze czekające w kolejce na akceptację. Zobacz, które pozostały bez odpowiedzi. Przejrzyj je uważnie i wyciągnij wnioski na temat dalszego kierunku, w jakim powinien rozwijać się blog. To dość żmudne i monotonne zajęcie, które wyposaży Cię jednak w bardzo wartościową wiedzę na temat powodzenia i popularności Twoich działań. Pokaże do tego odwiedzającym stronę, że cenisz sobie ich zdanie i pragniesz wchodzić z nimi w interakcję.

Kontrola treści sponsorowanych

Jednym z najistotniejszych aspektów prowadzenia bloga jest współpraca ze sponsorami. Posty i artykuły sponsorowane to często główne źródło zysku dla autorów stron internetowych, a także filar nowoczesnego marketingu w sieci. Zamieszczanie materiałów promocyjnych na blogach pozwala na bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej klientów oraz zwiększenie świadomości marki wśród potencjalnych konsumentów. Posty sponsorowane opłacają się zarówno autorowi bloga, jak i promowanej firmie.

Współpracę partnerską warto regularnie kontrolować. Zajmując się porządkowaniem strony, przejrzyj sponsorowane treści, reklamy i linki odsyłające do produktów czy usług firmy sponsorskiej. Sprawdź, czy działają, jak należy i rzeczywiście wyświetlają materiały, które zostały pod nimi umieszczone. Być może witryna sponsora przeszła jakieś zmiany i wprowadzone wcześniej treści nie są już aktualne. To również dobry moment, by zastanowić się, czy podjęta kiedyś współpraca nadal jest dla Ciebie korzystna. Może pora wprowadzić modyfikacje lub podjąć się sponsorowania innej, lub kolejnej marki.

Weryfikacja polityki prywatności i cookies

Polityka prywatności, polityka cookies i regulaminy to zbiór przepisów, które regulują sposób gromadzenia i wykorzystywania danych na Twoim blogu. Zapewniają bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i użytkownikom strony. Każdy odwiedzający bloga ma prawo się z nimi zapoznać. Są niezbędne dla legalnego i prawidłowego funkcjonowania witryny. Porządkując bloga, zwróć uwagę na ich obecny stan. Upewnij się, że są aktualne i działają. To bardzo istotny element, którego zaniedbanie może prowadzić do konsekwencji prawnych. Może również doprowadzić do sytuacji, w której Twoje treści zostaną powielone i wykorzystane bez zgody autora, co wpłynie negatywnie na wizerunek prezentowanego contentu.

Odświeżenie strony graficznej

Wygląd bloga posiada ogromne znaczenie dla doświadczenia użytkownika, które przekłada się natomiast na ilość odwiedzających i wyświetleń. Nawet jeśli Twój blog zawiera bardzo istotne i wartościowe treści, to źle przemyślany projekt skutecznie odstraszy od nich potencjalnych czytelników. Elementy takie jak fonty, kolory czy kompozycja są bardzo istotne dla wygodnego i przyjemnego poruszania się po stronie. Przeprowadzanie porządków na blogu to dobra okazja, by przyjrzeć się jego dotychczasowej szacie graficznej. Zastanów się, czy Twoja witryna jest przyjazna dla użytkownika. Kluczem do sukcesu jest tutaj czytelność, prostota i instynktowność.

Być może w trakcie rozbudowywania bloga, któraś z tych cech została zaniedbana? Nawet jeśli nie, nowa pora roku to doskonały czas na odświeżenie grafiki strony. Unowocześnienie logo czy zmiana dominujących kolorów na stronie to bardzo prosty i skuteczny sposób na uaktualnienie wizerunku bloga i wzbudzenie zainteresowania odwiedzających. Wprowadzenie nowych elementów może być też dopasowane do okazji i obowiązywać tylko przez konkretny czas. Dodanie motywów nawiązujących do obecnej pory roku czy zbliżającego się okresu świątecznego pokaże, że strona jest na bieżąco modernizowana, a znajdujące się na niej treści – aktualne.

Aktualizacja i sprawdzanie wpisów

Jeśli mowa o contencie – grudzień jest także dobrym momentem na przejrzenie istniejących wpisów. Dotyczy to zarówno treści przygotowywanych pod tematy bieżące, jak i tzw. evergreenów. Żyjemy w świecie, który cały czas ulega gwałtownym przeobrażeniom. Wcześniej obowiązujące trendy czy wykorzystywane technologie odchodzą w zapomnienie — bardzo możliwe jest więc, że post stworzony choćby kilka miesięcy temu zawiera nieaktualne lub wrażliwe społecznie informacje. Przeprowadzanie porządków na blogu to odpowiednia okazja, aby się nimi zająć. Które teksty wziąć pod lupę jako pierwsze? Na pewno szczególną uwagę należy zwrócić na wpisy poświęcone produktom i usługom. Warto zastanowić się nad tym, czy wraz z upływem czasu nie zmieniły one swojego zastosowania lub formy. Czasami wystarczy wzbogacić post o kilka linijek – innym razem konieczne może być przepisanie całego tekstu na nowo. Dobrym pomysłem będzie również uzupełnienie lub poprawienie meta danych w celu zwiększenia liczby wyświetleń danego wpisu. Aktualizacja treści na stronie powinna brać pod uwagę algorytmy Google. W sieci odnaleźć można kilka narzędzi, które wspomagają proces odświeżania starych postów. To rozwiązania, które sprawdzą się szczególnie w przypadku blogów z bardzo dużą ilością tekstów.

Kontrola szybkości i menu strony

Jednym z największych atutów sieci jest jej szybkość. Internet pozwala nam na wchłanianie niezliczonej ilości danych w nadzwyczaj krótkim czasie. Jego współcześni użytkownicy są nastawieni na dynamikę i prędkość. Bez względu na ogólną wartość strony internetowej, jej powolne działanie skutecznie odstraszy wszystkich potencjalnych odwiedzających, udaremniając cały wysiłek włożony w stworzenie wysokiej jakości contentu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak z tym parametrem radzi sobie Twój blog, skorzystaj z prostych narzędzi, które pozwalają zmierzyć prędkość witryny internetowej. Należą do nich m.in. Google PageSpeed Insights czy Google Mobile Speed Test. Używając ich, zmierz prędkość strony głównej i najważniejszych podstron. Pamiętaj, że strony ładujące się szybciej dają nie tylko większą szansę na konwersję użytkowników, ale również na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google, która uwzględnia szybkość stron w swoich algorytmach oceny. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie menu bloga i skontrolowanie pojawiających się tam linków. Zobacz, czy wszystkie prowadzą do adresów, do których powinny. Czasami okazuje się, że zamiast konkretnej witryny lub wpisu, link kieruje nas pod adres URL z błędem 404. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje, zmień linkowanie albo załącz informację o przekierowaniu na prawidłowy numer IP.

Zastosuj powyższe wskazówki do aktualizacji swojego bloga. Zapobieganie lub szybkie rozwiązywanie tych na pozór niezauważalnych kwestii składa się na profesjonalny wizerunek bloga. Prowadzenie bloga to trudne zadanie. Aby je sobie ułatwić, pamiętaj o regularnej modernizacji strony. To pomoże w jej sprawnym działaniu i wpłynie pozytywnie na doświadczenie odwiedzających.

Podziel się