Jak osiągnąć blogowy sukces w afiliacjach i influencer marketingu? Praktyczne porady.

Spis treści

Marketing afiliacyjny – porady i przykłady

Marketing afiliacyjny to przede wszystkim współpraca blogera ze-sklepami i producentami. Zamieszcza on na stronie odnośniki do witryn partnerów, otrzymując prowizję od zakupów dokonywanych w sklepie. Odnośnikami są linki tekstowe, czy komunikaty o promocjach.

Przypatrzmy się dobrym praktykom afiliacyjnym: przede wszystkim, pamiętajcie o swoich czytelnikach. Nie pozwólcie, by dana firma negatywnie wpłynęła na Wasz wizerunek. Bądźcie szczerzy – gdy jakiś partnerski produkt Wam się nie spodoba, przekażcie to wprost. Ponadto, wspierajcie w podejmowaniu trafnych decyzji i przeanalizujcie grupę docelową – nawiązujcie afiliacje współgrające z tym, co Waszym czytelnikom „w duszach gra”.

Słowem-kluczem dla marketingu afiliacyjnego jest autentyczność: wchodźcie w afiliacje z firmami, którym ufacie, wyczerpująco recenzujcie produkty. Co jeszcze warto rozważyć? Filmik instruktażowy, infografikę albo webinar.

Kto z zagranicznych i polskich blogerów święci triumfy w marketingu afiliacyjnym? Chociażby Michelle Shroeder-Gardner, pisząca o finansowości. Zdobywa miesięczne dochody rzędu 760 000 złotych. Takie same osiągi ma Pat Flynn doradzający, jak zarabiać online. Wspomnijmy także o John Lee Dumasie i o jego podcastach z zawrotnymi 741 000 złotych na miesiąc. Co z Polską? Na czele rankingu Michał Szafrański, koncentrujący się na finansach, wraz z sumą 7 milionów złotych oraz Maciej Aniserowicz, programista, z milionem.

Influencer marketing. Wskazówki, wzloty i upadki

Czy w influencer marketingu wystarczy zdjęcie z produktem? Nie. Przekonała się o tym Macademian Girl po nieudanym zareklamowaniu Lenora – fotografie, na których pozuje z butlą detergentu prezentują się śmiesznie. Staliśmy się świadkami czytania książki w duecie z Lenorem, czy wspólnego odpoczynku na łonie natury. Fani wytknęli Macademian Girl nachalność promocji. Jak więc przeprowadzić dobry influencer marketing? Przy zakładaniu internetowego pamiętnika nie myślcie tylko o współpracy partnerskiej, ale i o contencie. Firmy nawiązują kontakt z blogerami, którzy są pasjonatami i wiedzą, co mówią. Wyróżniajcie się z tłumu– poglądami, osobowością, wyglądem. Taka unikalność przyciąga partnerów. Wpisy zamieszczajcie regularnie– czytelnicy docenią systematyczność. Nie zapominajcie również o jednym: nawet, jeżeli Wasza wiedza weszła na poziom ekspercki, nie przechwalajcie się – ludzie alergicznie reagują na taką postawę.

Dobra nowina dla mikroinfluencerów: to, że jeszcze nie macie pokaźnych wpływów nie oznacza, że nie możecie liczyć na dobrą współpracę. Bywa, że firmy wolą zainteresować się skalą mikro, bo daje ona czasem większą gwarancję zbudowania trwałej relacji. Spójrzcie na reklamę Audbile Amazona i @jessedriftwood, bądź Daniella Wellingtona i @shadow_scuba.

Kto odniósł prawdziwy sukces w influencer marketingu?

Z pewnością Fashionelka i kampania Domodi. Blogerka opublikowała szeroko komentowany poradnikowy wpis o strojach kąpielowych. Jessica Mercedes wzięła udział w kampanii Amici WyzwanieKoktajl – Amica dzięki partycypacji jej oraz innych blogerów wprowadziła nowy blender, zaś Michał Szafrański przez rok współpracował z MasterCard – przygotował kompedium wiedzy o kartach bankowych i kurs „Pokonaj swoje długi”. Na koniec, pochylmy się nad mniej udanymi kampaniami: zaliczyła ją Fashionelka, która nie otrzymała wynagrodzenia za promocję Shaffashoes. Skargę umieściła na profilu firmy, co sprowokowało gorącą dyskusję. Niektóre kryzysy mogą jednak wyjść na dobre: Kominek skrytykował Burger Kinga, lecz firma wzięła sobie do serca merytoryczne uwagi i później mianowała go na swojego ambasadora.

Bez pracy nie ma kołaczy

Sami widzicie, że marketing afiliacyjny i influencer marketing wymagają wysiłku, pasji i spójności. Jeśli wyrobicie dobrą etykę pracy i konsekwencję w kroczeniu własną ścieżką, na którymś etapie drogi spotkacie sukces – wszystko w Waszych rękach.

Podziel się