Spis treści
Co to jest shortcode WordPress?
Jest to narzędzie, dzięki któremu twórca contentu może odpowiednio umieszczać pewne elementy na swojej stronie internetowej. Może to być na przykład ramka, przycisk pozwalający na pobranie pliku, odnośnik do innej podstrony lub domeny, a także formularze i wiele innych elementów. Tak naprawdę to, jaką funkcję będzie spełniał dany shortcode, zależy od programisty, którego zadaniem jest stworzenie odpowiednich poleceń i zaprogramowanie ich tak, aby działały zgodnie z założeniem.
W CMS WordPress możliwe jest pobranie odpowiednich wtyczek, które wdrażają na witrynę odpowiednio zaprogramowane kody. Serwis ten daje jednak też dość duże możliwości w zaprojektowaniu własnych poleceń. Dobrze jednak, żeby zajęła się tym odpowiednio doświadczona osoba, tak aby przypadkowo nie zepsuć czegoś w stylu (theme), czyli głównej prezentacji całej witryny.
Jak wygląda shortcode WordPress?
W celu wywołania zaplanowanego przez kod działania, konieczne jest dodanie w edytorze treści znaczników umieszczonych w nawiasach kwadratowych bądź innych, w zależności od tego, jak zostało to zaprogramowane. Przykładowo, polecenie [b] umożliwia pogrubienie tekstu. Jeśli programista zaprogramował inaczej, może ten znacznik również prezentować się następująco – [pogrubienie]. Taki shortcode wstawia się na samym początku tekstu, trzeba jednak pamiętać o jego zamknięciu, inaczej cała treść następująca po nim będzie wyboldowana. W celu pogrubienia jedynie fragmentu tekstu, trzeba go zakończyć znacznikiem [/b] bądź [/pogrubienie]. Zwykle to ukośnik odpowiada za tzw. zamknięcie działania danej funkcji. Co to oznacza? Po znaczniku z ukośnikiem, tekst będzie już wyglądał normalnie.
Shortcode WordPress – po co to wymyślono?
Jak już było wspomniane wcześniej, wiele systemów CMS pomimo swojego zaawansowania, ma pewne ograniczone funkcje. W końcu czasami twórcy bloga czy innej witryny www może przyjść na myśl zaprojektowanie tekstu (czy innego elementu treści) w taki sposób, w jaki autorzy WordPressa tego nie przewidzieli. Na szczęście dzięki licznym wtyczkom i możliwościom można sobie te opcje stworzyć samemu albo z pomocą programistów. Shortcode został wymyślony po to, aby umożliwić wygodne formatowanie tekstu, grafik i łatwe dopasowanie ich układu.
To także duża pomoc dla twórców, którzy nie są specjalistami w jakimkolwiek języku programowania. Tak naprawdę nie trzeba żadnego z nich znać. Znaczniki shortcode WordPress są intuicyjne i łatwe w użyciu. Dzięki nim nawet laik powinien dać sobie radę z odpowiednim dopasowaniem treści na witrynie.
Atrybuty znaczników shortcode WordPress
To jednak nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o omawianych w tym artykule znacznikach. Poza głównym poleceniem w nawiasie kwadratowym mogą znaleźć się także atrybuty. Najprościej rzecz ujmując, są to precyzyjne polecenia, dzięki którym możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie formatu treści i ich układu na stronie. Na przykład, znacznik [color] umożliwia zmianę barwy danego tekstu, konieczne jest jednak uścielenie, jaką barwę ma on przyjąć. Jeśli ma to być niebieski, przykładowy shortocde WordPress będzie prezentował się następująco – [color=blue]. Zamknięcie następuje z kolei poprzez wstawienie polecenia [/color].
To, za co będzie odpowiadało dane polecenie, a także jego atrybut, w dużej mierze zależy od programistów, którzy zajmują się dopasowaniem linijek kodu wewnątrz witryny www. Bardzo często gotowe polecenia zaimplementowane są we wtyczkach i widżetach, które służą nam do ulepszenia funkcjonalności strony.
Podziel się