Jak przyspieszyć WordPressa

Spis treści

WordPress wolno się ładuje — dlaczego przyspieszenie działania strony jest istotne?

Responsywność oraz ogólna szybkość użytkowania bloga w WordPressie ma kluczowe znaczenie dla wrażeń użytkowników naszego serwisu. Dbając o odpowiednie doświadczenie płynące z korzystania z witryny, zwiększamy szansę utrzymania uwagi odbiorców na dłuższy czas — przyjmuje się, że ta maleje już po 7 sekundach bez nowych bodźców. Szybkość ładowania strony internetowej ma również wpływ na SEO. Google ogranicza widoczność wolno działających blogów, co w dużej mierze zmniejsza ruch użytkowników.

Pierwszym krokiem w stronę optymalizacji i przyspieszenia WordPressa jest dokonanie wiarygodnego pomiaru szybkości działania strony. W tym celu możemy skorzystać z jednego z wielu narzędzi dostępnych w internecie. Warto zaznaczyć, że czas ładowania serwisu na naszym własnym komputerze nie daje nam pełnego obrazu sytuacji, gdyż zawsze będzie on nieco szybszy niż w przypadku przeciętnego użytkownika.

Jednym z takich narzędzi jest Google PageSpeed Insights. Narzędzie to pozwala uzyskać dobry obraz tego, jak szybko — lub wolno — nasz blog działa na urządzeniach użytkowników, jednocześnie pokazując, jak witryna jest oceniana przez boty Google. Dopuszczalny czas ładowania strony z reguły plasuje się pomiędzy 1s a 2,5s, natomiast witryny schodzące poniżej 1 sekundy uważane są za szybkie. Z kolei czas ładowania na poziomie powyżej 2,5s oznacza, że nasz WordPress jest wolny i zdecydowanie wymaga przyspieszenia, gdyż z reguły takie witryny mają stosunkowo duży wskaźnik odrzuceń.

Przyczyny wolnego ładowania strony internetowej — jak przyspieszyć działanie WordPressa?

Jednym z aspektów, mających stosunkowo duży wpływ na wolne działanie strony WordPress, są grafiki na niej zawarte. Aby przyspieszyć wczytywanie bloga, warto zadbać między innymi o właściwy format zamieszczanych obrazów czy rozdzielczość grafik.

Formaty plików graficznych

Oto najpopularniejsze formaty plików graficznych:

  • PNG — format nieskompresowany o dużej wadze, który najlepiej wykorzystać do prostych grafik o małej liczbie kolorów, może wyświetlać przezroczyste tło;
  • JPG/JPEG — powszechnie używany format skompresowanego obrazu, daje sporą dozę swobody podczas dostosowywania poziomu kompresji/jakości obrazu;
  • SVG — format grafiki wektorowej, obraz może zostać dowolnie przeskalowany bez odczuwalnego zwiększenia rozmiaru samego pliku, a tym samym czasu potrzebnego na wczytanie, często wykorzystywany do umieszczania ikon oraz prostych grafik i animacji w tle;
  • WEBP — format zdolny do przetwarzania informacji po przezroczystości grafiki przy jednoczesnej kompresji pliku, co przyspiesza wczytywanie.

Rozdzielczość grafik

Równie istotnym aspektem w kontekście przyspieszenia działania strony internetowej w WordPressie jest odpowiednie dostosowanie rozdzielczości grafiki. Warto zastanowić się, czy obraz umieszczony w konkretnym miejscu witryny — na przykład pełniąc funkcję miniatury — wymaga pełnej rozdzielczości. WordPress posiada również opcję ustawienia predefiniowanych wielkości grafik w zależności od ich funkcji, co pozwala znacznie przyspieszyć ładowanie serwisu.

Zmniejszenie czasu wczytywania witryny

Dobrym rozwiązaniem problemu wolnego wczytywania jest również ustawienie stopniowego ładowania obrazu — tzw. Lazy Load — umożliwiającego szybsze wyświetlanie tylko tych grafik, które są w danym momencie widoczne dla użytkownika. Kolejne obrazy ładowane są w miarę scrollowania, co znacząco skraca czas potrzebny na ukazanie się witryny. To ustawienie WordPressa znajduje również zastosowanie w przypadku filmów — wtedy dane pobierane są dopiero po kliknięciu w przycisk odtwarzania, co przyspiesza wczytywanie pozostałych elementów bloga.

Przyspieszenie strony WordPressa – o co jeszcze warto zadbać?

Po pierwsze -zadbaj o hosting

Jedną z przyczyn wolnego działania bloga może być również słaba usługa hostingowa. Chcąc zapewnić wymierne przyspieszenie strony WordPress warto zadbać zatem o dobrej jakości, szybki hosting. Opcji jest tutaj wiele, podobnie jak propozycji cenowych, dlatego podczas podejmowania decyzji warto również poznać opinie innych użytkowników. Aby zapewnić możliwie największą wydajność serwera lepiej zrezygnować również z rozwiązań współdzielonych, które są zwyczajnie wolniejsze.

Po drugie -zadbaj o porządek we wtyczkach

Jeśli WordPress wolno się ładuje, jedną z przyczyn może być również bałagan w zakresie zainstalowanych wtyczek. Aby ograniczyć czas wczytywania strony warto zachować w tej kwestii minimalizm — należy skupić się przede wszystkim na tym, co nasz blog przekazywać ma odbiorcom, a potencjalne dodatki dobierać tak, aby temu przesłaniu służyły. Szybki blog to również sprawna, przejrzysta nawigacja, a przesyt dodatkowych zapychaczy nie służy poprawnemu działaniu ani doświadczeniu podczas użytkowania. O wtyczkach, które warto mieć na blogu można przeczytać w tym wypisie 5 wtyczek do WordPressa, które musisz mieć.

Po trzecie – korzystaj z mechanizmu cache

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć działanie WordPressa warto zainstalować wtyczki wykorzystujące mechanizmy cache. Dzięki temu raz wykonana operacja — na przykład wyświetlenie zawartości strony startowej bloga — nie będzie już wymagać ponownego pobrania danych z serwera, gdyż zostanie zapisana w pamięci cache właśnie. Na podobnej zasadzie działa również przechowywanie plików w pamięci przeglądarki — możliwość przechowywania między innymi plików graficznych znacząco zmniejsza czas ładowania bloga.

Koniec z wolnym ładowaniem bloga!

To oczywiście nie wszystkie sposoby, aby poradzić sobie z wolno działającym blogiem w WordPressie, jednak stosując się powyższych wskazówki możesz znacząco przyspieszyć ładowanie Twojej strony, a jak wiadomo — krótszy czas wczytywania to lepsze doświadczenie użytkownika. W zależności jakie czynności planujesz na swojej stronie, polecamy także pozostałe treści dotyczące WordPress. Zobacz, jak zrobić kopię zapasową bloga czy aktualizację WordPressa – przewodnik dla opornych.

Podziel się